Stres je pocit, ktorý si uvedomíte, keď sa stretnete s nejakou záťažovou situáciou vo svojom živote. V malých dávkach môže byť prospešný, pretože robí človeka ostražitejšieho, dáva pocit energie na zvládnutie prekážky. Ale ak takýto pocit trvá dlhú dobu, môže mať negatívny vplyv na naše duševné a fyzické zdravie. Vaše zdravie závisí na tom, ako stres zvládnete, ako sa s ním vysporiadate.
Aké sú najčastejšie príčiny stresu?
Stres môže byť krátkodobý alebo dlhodobý. Meškanie autobusu alebo hádka s partnerom či manželom môže spôsobiť krátkodobý stres. Finančné problémy alebo problémy v práci môžu spôsobiť dlhodobý stres. Dokonca aj šťastné udalosti, ako vlastná svadba alebo tehotenstvo, môžu spôsobiť stres.
Aké sú najčastejšie stresujúce životné udalosti?
Smrť manžela/manželky, úmrtie blízkeho rodinného príslušníka, rozvod, strata zamestnania, vlastný vážny úraz alebo choroba, rozpad manželstva, rozchod s partnerom, odpykávanie trestu vo väzení, vlastná svadba, odchod do dôchodku a tehotenstvo.
Aké sú najčastejšie príznaky stresu?
Každý reaguje na stres trochu inak. Tu sú niektoré z príznakov prežívaného stresu: nejete alebo jete príliš veľa, pocit, že nemáte nad svojou situáciou kontrolu, zábudlivosť, bolesti hlavy, nedostatok energie, nedostatok pozornosti, nízke sebavedomie, hnevlivosť, podráženosť, problémy so spánkom, podráždený žalúdok, bolesť chrbta a nešpecifikované bolesti.
Uvedené symptómy môžu byť tiež príznakmi depresie alebo úzkosti, ktoré môžu byť spôsobené dlhodobým stresom.
Niektoré prieskumy hovoria o tom, že u žien je viac pravdepodobné, že sa u nich objavia fyzické príznaky prežívaného stresu než u mužov. Nie je ale dôkaz o tom, že to platí pre všetky ženy. Vieme, že ženy sa často vyrovnávajú so stresom inými spôsobmi ako muži. Ženy majú tendenciu viac čerpať podporu od priateľov a rodiny. U mužov je viac pravdepodobné, že odpoveďou na stres je „boj alebo útek“. Unikajú od stresu do relaxačných aktivít alebo iného rozptýlenia.
Telo reaguje na stres tým, že uvoľňuje stresové hormóny. Tieto hormóny spôsobia, že krvný tlak, srdcová frekvencia a hladiny cukru v krvi začnú stúpať. Dlhodobý stres môže preto spôsobiť rad zdravotných problémov: duševné poruchy (depresie, úzkosti), obezitu, ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, abnormálne srdcové rytmy, menštruačné problémy, akné a iné kožné problémy.
Ako môžem zdravo zvládnuť svoj stres?
Nasledujúce rady vás nezbavia stresu v živote, ale môžu vám byť pomocou ako lepšie zvládať stres spôsobom, ktorý zlepší váš život:
• Dýchajte zhlboka
Pomáhate tak uvoľniť vaše svaly.
Hlboké dýchanie dosiahnete pravidelným rytmom nádychu a výdychu, každý z nich by mal trvať približne 5 až 7 sekúnd. Pomaly naberajte dych z hĺbky brušnej dutiny. Potom pomaly vydychujte, uvoľňujte svoje napätie, strach.
• Uvoľnite stuhnuté šijové svalstvo
Sústavný stres spôsobuje tuhnutie šijového svalstva, osvojte si preto jednoduchý cvik – ruky stlačte do čela a čelo do rúk (niekoľkokrát opakujte).
• Zastavte sa
Začleňte do svojho pracovného dňa prestávky.
• Nezabudnite sa smiať
• Doprajte si oddych a dostatok spánku
U dospelého človeka by mal spánok trvať minimálne 7 hodín. Najkvalitnejší spánok je pred polnocou. Zistilo sa, že v spánku sa bunky obnovujú až dvakrát rýchlejšie ako v stave bdenia. Hlboký bezsenný spánok najlepšie obnoví energiu človeka. Kofeín narušuje fyziologické striedanie fáz spánku, pričom takýto spánok neregeneruje organizmus. Neodporúča sa požívanie kávy 4 až 6 hodín pred spánkom.
• Stravujte sa správne
Sledujte, čo jete, kedy jete a ako jete. Jesť v rýchlosti veľké kusy jedla je receptom na stres a nekľud. Jesť zdravú stravu s niekým, koho máte radi, posilňuje telo a uzdravuje dušu. Nebezpečenstvom je stres spojený so sedavým spôsobom života a nezdravou výživou – výsledkom je vznik chorôb.
• Nezabudnite na pohyb
Fyzická aktivita môže pomôcť nielen uvoľniť napäté svaly, ale aj zlepšiť náladu. Pomôžu športové aktivity alebo fyzická práca. Výskumy ukazujú, že fyzická aktivita môže pomôcť zmierniť príznaky depresie a úzkosti. Pravidelná prechádzka je vynikajúci prostriedok proti stresu. Dlhé a pokoné prechádzky prospievajú zdraviu, srdcu, mysli aj našej duši.
• Pevné zdravie vyžaduje ľudský dotyk
Doprajte si minimum dennej potreby objatia, stisku rúk, potľapkania po chrbte. Šport, rôzne hry, tanec vám dopomôžu k ľudskému kontaktu, ktorý potrebujete.
Nevyužívajte na zvládanie stresu nezdravé spôsoby ako nadmerné pitie alkoholu, fajčenie alebo prejedanie sa. Vážne tým poškodzujete svoje zdravie.
• Hovorte o svojich problémoch
Najlepšie s priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi, pomôže to uľahčiť vášmu stresu.
• Získajte pomoc od odborníka
Ak máte pocit, že sa so svojou situáciou nedokážete sami vyrovnať, poraďte sa s odborníkom. Môže vám pomôcť tým, že vás naučí spôsoby ako zdravo zvládať stres, ako sa s ním vysporiadať. Nezabudnite, nie je nikdy zlé, ale naopak správne, ak si v ťažkom období obstaráte odbornú pomoc.
Zdroj: Úrad verej. zdravotníctva v Bratislave