Zbierkovým predmetom mesiaca august 2024 sú vreckové hodinky zn. ZENITH

64

Praktické pánske vreckové hodinky dotvárali štýlovú elegantnú vizáž každého džentlmena. Tie, ktoré sme vybrali z nášho fondu histórie, sa datujú do prvej tretiny 20. storočia a už vtedy neboli lacnou záležitosťou. Do  vlastivedného múzea sa dostali v roku 2002. Sú dvojplášťové, vyrobené z kovu a majú smaltovaný číselník. Stále sa nachádzajú vo veľmi zachovalom a funkčnom stave. Absentuje  len módny šatlen (ozdobná, článková retiazka, zväčša ukončená karabínkou), ktorý slúžil na uchytenie hodiniek (prevencia pred krádežou). Navyše sa módne vynímal na pánskych oblekoch (ale aj dámskych róbach a šatách) ako vkusný šperk.

Hodinárska firma ZENITH bola už krátko po svojom vzniku jednotkou na trhu. Jej produkty vykazovali vysokú mieru originality, precíznosti a kvality. Dejiny výroby sa začali písať v roku 1865, keď dvadsaťdvaročný Georges Favre-Jacot (1843 – 1917) založil vo švajčiarskej oblasti Le Locle manufaktúrnu dielňu. Najprv sa sústredil na zlúčenie výroby kompletných hodiniek pod jednu strechu. Tento počin môžeme považovať za priekopnícky, pretože v polovici 19. storočia nebol manufaktúrny spôsob výroby ešte stále úplne bežný, ani zaužívaný. Hodinári poväčšine pracovali vo svojich malých remeselníckych dielničkách, roztrúsených po hornatom Švajčiarsku, a preto bola organizácia či logistika práce pre hodinárske firmy náročná. Z toho dôvodu sa javilo zlúčenie roztrúsenej výroby hodiniek ako praktické a logické. Manufaktúrna výroba mala mnoho výhod nielen pre majiteľa manufaktúry, ale aj pre samotného zákazníka. Takýmto spôsobom mohli hodinári vyrobiť  efektívne v kratšom čase oveľa viac produktov. Odrazilo sa to aj na ich cene, ktorá bola pre zákazníka dostupnejšia a kvalita menej kolísala. V tomto čase sa vďaka Favre-Jacotovi stali švajčiarske oblasti, kde sa produkovali hodinky, kolískou pokrokovej manufaktúrnej výroby. Postupne sa začala produkcia automatizovať, a keďže bol Favre-Jacot priekopníkom pokroku, vo svojich fabrikách začal zavádzať nové stroje, uľahčujúce prácu. Preto si výroba švajčiarskych hodín a hodiniek rýchlo získala vo svete famóznu reputáciu. Favre-Jacot sa sústreďoval na proces výroby hodín komplexne. Všetko od návrhu, cez výrobu, až po finálny predaj zákazníkovi starostlivo kontroloval a neustále vylepšoval. Udržiaval kontakty s prominentnými architektami tej doby, čo napovedá, že estetika a vizuál mu boli veľmi blízke. Svedčí o tom aj nadčasovosť jeho vily v La Locle, ktorú navrhol známy architekt Le Corbusier (1887 – 1965).

Názov ZENITH prijala firma za svoj v roku 1911. Toto pomenovanie v sebe nesie kus symboliky. Zenit, teda najvyšší bod, ktorý je vesmírne teleso schopné dosiahnuť z pohľadu pozemského pozorovateľa, má poukazovať na neustálu snahu hodinárskej manufaktúry o pokrok a zdokonaľovanie sa. Tento rok bol zlomový nielen pre firmu, ale pre samotného zakladateľa, pretože vedenie svojej hodinárskej veľmoci ponechal svojim nástupcom.

Firma funguje dodnes. V jej produktoch sa snúbi dedičstvo zakladateľa prezentované retrospektívnymi modelmi s modernými technológiami. Toto spojenie dokonale funguje. Ak sa nabudúce budete zamýšľať nad výrazom „presný ako švajčiarske hodinky,“ spomeňte si na dvadsaťdvaročného mladíka menom Georges Favre-Jacot, ktorý sa nebál uchopiť príležitosť do rúk a svojou húževnatosťou, pracovitosťou, zmyslom pre estetiku a pokrok vybudoval hodinárske impérium, ktoré je dodnes uznávané po celom šírom svete.

Text: Mgr. D. Kukučová

Grafika: Mgr. J. Chudovská