Vo štvrtok 24. marca 2022 sa v Župnom dome konala vernisáž výstavy Chybia!, ktorú zorganizovali OZ Puchovo dedičstvo a OZ Podivný Barón pri príležitosti 80. výročia násilných deportácií Židov zo Slovenska do nacistických vyhladzovacích táborov.
Prvý transport slovenských Židov do vyhladzovacieho tábora bol vypravený zo železničnej stanice v Poprade 25. marca 1942. Do vagónov, pôvodne určených na prepravu dobytka, muselo nastúpiť 1000 mladých žien a dievčat zo Šarišsko-zemplínskej župy. V ten deň v popoludňajších hodinách v koncentračnom tábore Osvienčim vystúpilo z vagónov 999 živých žien, ktoré boli následne podrobené selekcii. Podľa svedectiev pamätníkov prežilo väznenie z prvého transportu 20 dievčat. Týmto sa začala prvá vlna transportov zo Slovenska, ktorá trvala až do októbra 1942. Ľudácky režim sa v nej zbavil spolu 57.628 židovských spoluobčanov. Na Slovensku po deportáciách ostalo približne 20.000 Židov. Pred deportáciami utieklo do susedného Maďarska 8.000 židovských spoluobčanov a približne 2.000 sa ukrývalo na území Slovenska. Druhá séria transportov odštartovala počas okupácie Slovenska nacistickými vojskami 30. septembra 1944. Do konca vojny bolo zo Slovenska vyvezených ďalších približne 13.500 Židov, z ktorých približne 10.000 zahynulo. Presné čísla sa nedajú zistiť, pretože vtedajšie úrady nerobili presnú evidenciu.
Aj v Púchove žila pred vojnou židovská komunita, ktorá sa už od 18. storočia výrazným spôsobom podieľala na hospodárskom a kultúrnom rozvoji mestečka. Podľa súpisu Židov z roku 1942 žilo v Púchove 3.279 obyvateľov, z toho bolo 197 Židov. Rovnako, ako v drvivej väčšine slovenských obcí, aj púchovská židovská komunita zmizla z ulíc, pretože jej príslušníci boli zbavení majetku a nahnaní do plynových komôr, kde väčšina zahynula. Prežila iba hŕstka púchovských Židov, ale tá už nenadviazala nadviazať na život pred touto katastrofou. V poslednom sčítaní obyvateľstva v roku 2021 žilo v Púchove 17.472 obyvateľov, z toho sa k židovskej národnosti prihlásili len 2 ľudia.
Výstava Chybia! chce dnešným ľuďom, ktorí nemajú osobnú skúsenosť s vojnou a holokaustom, priblížiť perzekúcie a ľudské utrpenie Židov v Európe a na Slovensku. Dramaturgom výstavy bol historik Pavol Makyna z Ústavu pamäti národa. Umelecké artefakty zhotovil púchovský sochár Jaroslav Martiš, ktorý bol zároveň aj autorom básní, ktoré na vernisáži zazneli. O hudobnú stránku akcie sa postarala Mária Jašurdová s kolegyňami a žiakmi ZUŠ Púchov. K účastníkom vernisáže sa prihovorila primátorka mesta Katarína Heneková a hlavná organizátorka výstavy Petra Pobežalová z OZ Podivný barón. Výstava CHYBIA! v Župnom dome potrvá až do 21. 4. 2022.
Slavomír Flimmel