Komentár šéfredaktora PN:
Občania podceňujú voľby do vyšších územných celkov a mnohí ani nemajú záujem sa volieb zúčastniť. Pritom si neuvedomujú, že sobotné voľby do Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) budú dôležitým testom pre potencionálnych kandidátov na primátora mesta do budúcoročných volieb.
Pohľad do minulosti
Voľby do TSK v roku 2013 boli pomerne nezaujímavé. V púchovskom okrese dominovala strana SMER a v samotnom meste neohrozene vládol M. Michalec s M. Kubičárom. Mestských voličov bolo 37% z celkového počtu všetkých voličov púchovského okresu, ktorí prišli voliť. SMER vsadil na taktiku, že má viac voličov na vidieku a pri ich vysokom počte ľahko prehlasujú voličov z Púchova. Postavil 3 kandidátov z veľkých obcí a ani jedného z Púchova. Keďže sa o 3 poslanecké miesta uchádzalo až 11 mimopúchovských kandidátov a len 5 kandidátov z Púchova, šance sa nakoniec priklonili na stranu púchovských kandidátov.
Najviac hlasov za poslanca TSK v púchovskom okrese síce získal starosta Dohňan a poslanec NR SR za SMER-SD Milan Panáček, ale pri nízkej volebnej účasti mu na víťazstvo stačilo získať 5,7% všetkých zapísaných voličov. Ďalší kandidát SMERU – starosta Beluše Ján Prekop – skončil až na 4. a zároveň nepostupovom mieste (získal 4,6% a prehral o 107 hlasov s tretím M. Kubičárom). Poslancami sa stali Marián Michalec (5,1%) a Miroslav Kubičár (4,9%). Jediný kandidát ĽS HZDS – starosta Dolných Kočkoviec Peter Regina – sa umiestnil na 5. mieste. Pravicová koalícia KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD, NOVA, SaS, OKS vedená Zuzanou Tomášovou (3,0%) a Lukášom Ranikom (2,7%) získala približne polovicu hlasov víťazov a skončila až na 7. a 8. mieste. Kandidáti ostatných strán SNS a KSS skončili ešte horšie.
Vládna koalícia proti pravicovej opozícii
V sobotu 4. novembra sa bude v Trenčianskom samosprávnom kraji voliť celkom 47 poslancov župného zastupiteľstva. Z toho v našom volebnom obvode, t.j. v okrese Púchov, budeme voliť opäť troch poslancov. O poslanecké miesta prejavilo záujem až 26 kandidátov, čo je približne 9-násobok. Volí sa väčšinovým systémom – vyhrajú traja s najväčším počtom hlasov. Vládnuca koalícia SMER, SNS a MOST-HÍD spolu so Stranou zelených postavila 3 kandidátov: starostu Dohňan Milana Panáčka, starostu Lednických Rovní Mariána Horečného a Andreu Jankovičovú z Beluše. SMER znovu nepostavil ani jedného kandidáta z Púchova. O jednotnej kandidátke sa však nedá hovoriť, pretože na plagátoch sa každý kandidát prezentuje zvlášť.
Proti kandidátom koalície vedenej SMEROM postavila pravicová koalícia SaS, OĽANO, KDH, OKS, NOVA, DÚS a Zmena zdola dvojicu Púchovčanov Pavla Melišíka a Lukáša Ranika a ako tretieho Pavla Mičudu z Horoviec. Podobne ako vládne koalícia, ani pravicová opozícia nedemonštruje jednotu na predvolebných plagátoch – každý prezentuje len sám seba. Zo straníckych kandidátov netreba podceňovať kandidátov ĽS NS Daniela Krištofa, Jaroslava Mazúra a Mariána Mišúna. Pri obvyklej malej voličskej účasti im na zvolenie stačí aj hŕstka extrémistických voličov. Zaujímavý výsledok môže uhrať starosta Dolných Kočkoviec Peter Regina, tentokrát však bez niekdajšej podpory ĽS HZDS. Starosta Beluše (našej najväčšej obce) Ján Prekop už nekandiduje na kandidátke SMERU, ale ide do volieb ako nezávislý. Z mimopúchovských kandidátov kandiduje ešte podnikateľ Michal Janek z Visolaj, komunista a dôchodca Ján Lameš z Lednických Rovní a volebnou kuriozitou je 18-ročný študent Ján Okrajek z Lysej pod Makytou.
Test kandidátov na primátorské voľby 2018
Pre mnohých Púchovčanov možno ani nie je zaujímavé, kto sa stane poslancom zastupiteľstva TSK. Veď, čo tam medzi 47 poslancami zaváži jeden alebo dva hlasy Púchovčanov. Dôležitejšie budú výsledné počty hlasov púchovských voličov pre púchovských kandidátov. Medzi kandidátmi s bydliskom v Púchove sa totiž nachádza určite viacero takých, ktorí plánujú kandidovať o rok na funkciu primátora mesta. Najvýraznejšou osobnosťou medzi nimi je súčasný primátor Rastislav Henek, ktorý kandiduje do TSK spolu s konateľom mestských spoločností PTSM, s.r.o. a Púchovská kultúra, s.r.o. Milošom Svobodom a poslancom Ivanom Kubišom. Títo traja kandidáti tvoria aj jediný púchovský trojčlenný tím na predvolebných letákoch a billboardoch.
Ako nezávislí kandidáti kandidujú tiež bývalý primátor Marián Michalec a jeho viceprimátor Miroslav Kubičár. V minulých župných voľbách kandidovali spolu a získali v Púchove najviac hlasov – M. Kubičár (1.075) dokonca o pár hlasov viac ako M. Michalec (1.042). Odvtedy sa popularita M. Michalca podstatne znížila, čo možno vidieť v štatistikách Facebooku a Youtubu. To je možno dôvod, prečo M. Kubičár už nechce kandidovať spolu s M. Michalcom. Kandiduje radšej s menej skompromitovaným Petrom Hudákom z niekdajšej Vargovej televízie. Na predvolebných letákoch síce M. Michalec chváli oboch nových konkurentov, ale nie je celkom jasné, či im tým chce pomôcť alebo uškodiť. A naopak: aj keď sa pred pár dňami M. Kubičár a P. Hudák od M. Michalca na Facebooku opatrne dištancovali, nedá sa celkom zavrhnúť pochybnosť, že je to len ďalší spoločný zákulisný ťah M. Michalca a M. Kubičára.
Pred štyrmi rokmi kandidovali na 3 poslanecké miesta púchovského okresu 5 kandidáti z Púchova. Tento rok kandiduje na tie isté 3 poslanecké miesta až 16 kandidátov z Púchova. Aby to púchovskí voliči nemali také ľahké, rozhodli sa kandidovať individuálne ako nezávislí kandidáti aj viceprimátor mesta Roman Hvizdák a ďalší poslanci mestského zastupiteľstva – učitelia Miroslav Bučko a Cyril Crkoň. Zoznam púchovských kandidátov dopĺňajú nezávislí kandidáti: advokát Jaroslav Čibenka, živnostníčka Miriam Gabčová a lekár Igor Hurta.
V Púchove máme teda kandidátov na poslancov TSK neúrekom, možno najviac na Slovensku. Ak sa však hlasy púchovských voličov príliš rozptýlia, bude to znamenať, že Púchov nebude mať najbližších 5 rokov ani jedného poslanca TSK. Najdôležitejším výsledkom volieb pre Púchovčanov potom bude výsledné poradie púchovských kandidátov v celkovom súčte všetkých mestských volebných okrskov. Tento výsledok s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o tom, kto si trúfne o rok kandidovať na funkciu primátora mesta. Púchovskí voliči by mali využiť takúto možnosť primátorských primárok, pretože sa už v budúcnosti nebude opakovať. Počnúc rokom 2022 totiž budú župné a obecné voľby organizované vždy spolu v jednom termíne.
Slavomír Flimmel, šéfredaktor PN
Ilustračné foto: tsk.sk