V stredu 10. januára sa konala v púchovskom Divadle vernisáž výstavy Medzičas – Interea manželskej dvojice Viliam Loviška & Marcela Lovišková doplnenej ich dcérou Leou. Svoje sochy, maľby a fotografie aj prítomnému obecenstvu osobne predstavili.
Autori tvoria dlhoročnú umeleckú dvojicu, ktorá sa podpísala pod mnohé sochárske diela v architektúre, ako aj v komornej plastike. Okrem sochárskej tvorby aktívne pracujú aj s médiom maľby, kresby a grafiky.
Viliam Loviška (roč.1964) je slovenský sochár, maliar, dizajnér, pedagóg a organizátor výtvarného života. Vysokoškolské štúdia absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1982-1989 v ateliéri prof. Ladislava Snopeka, doc. Teodora Baníka, neskôr v ateliéroch prof. Jána Kulicha a v rokoch 1986-1989 u prof. Albína Brunovského. V rokoch 1996 až 2006 pôsobil ako vedúci ateliéru sochárstva na Katedre výtvarnej tvorby Univerzity Konštantína Filozofa. Spolu s manželkou sú autori známej turistickej atrakcie – Slovenského orloja v obci Stará Bystrica.
Manželka Marcela Lovišková (roč.1961) v rokoch 1983-89 študovala v ateliéri sochárstva u prof. Snopeka a ateliéri reštaurovania u prof. Poruboviča na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Je dôležitým bodom vo Viliamovom vesmíre – dodáva mu potrebné zázemie, umeleckú invenciu a nevyhnutnú oponentúru. Naviac si pri ňom dokázala zachovať svoju umeleckú autonómnosť. Kurátor výstavy PhDr. Ľudovít Petránsky napísal: „Jej diela pripomínajú prelet krajinou, ktorá sa nám objavuje vo sne“.
Loviškovci svoje diela vystavovali na mnohých domácich a zahraničných výstavách (Bratislava, Paríž, Ženeva, Záhreb, Istanbul, Washington, New York, Vancouver, Viedeň, Mníchov, Rím…). Manželskú dvojicu výtvarníkov na púchovskej výstave dopĺňala svojimi fotografiami ich dcéra Lea Lovišková (roč. 1986), ktorá okrem fotografie vyštudovala liečebnú pedagogiku a sociálnu antropológiu.
Výstava potrvá do konca februára.