Verejnosť môže dať hlas vzácnemu organu v obci Pruské

553

Nadácia VÚB vyhlasuje 9.ročník výnimočnej hlasovacej súťaže, prostredníctvom ktorej chce opäť poukázať na alarmujúci stav vzácnych kultúrnych pamiatok v našej krajine. Tentokrát sa zameriava na majestátne historické hudobné nástroje – organy.

Verejnosť má opäť príležitosť svojím hlasom rozhodnúť, ktorý z deviatich, dôkladne vybraných pokladov Slovenska bude zreštaurovaný vďaka grantu vo výške 30 000 eur. Jedným z nich je aj barokový organ v kostole sv. Petra a Pavla v považskej obci Pruské. Myšlienku je možné podporiť zahlasovaním na stránke nadácie do 25. februára.

Organ má prívlastok aj „kráľ hudobných nástrojov. Snúbia sa v ňom prvky umelecké s tými technickými a každý je jedinečný po zvukovej, výtvarnej aj konštrukčnej stránke. V našej krajine sa do dnešnej doby zachovalo veľké množstvo historických organov. „Dá sa povedať, že u nás máme organy aj v tej najmenšej dedinke, čo nie je pravidlom ani v mnohých krajinách západnej Európy. Sú to unikáty a mnohé boli najväčšími nástrojmi vo svojej dobe. Ich technicko-umelecký stav je však v drvivej väčšine zlý až kritický a ich obnova súčasnými dostupnými finančnými prostriedkami je problematická,“ hovorí vedecký pracovník z Ústavu hudobnej vedy SAV, organológ Mgr. Art. Andrej Štafura, PhD. a dodáva: „Reštaurovanie organov je pritom v porovnaní s inými pamiatkami náročnejšie. Aj v tom zmysle, že obsahujú komplex materiálov ako drevo a kov a navyše je pri nich potrebné zohľadňovať ten najdôležitejší rozmer – samotný zvuk.“

V spolupráci s pracovníkmi Ústavu hudobnej vedy SAV zaradila Nadácia VÚB tento rok do svojho súťažného programu Poklady Slovenska spolu deväť organov na území našej krajiny, ktoré nutne potrebujú obnovu.

O grantový príspevok na reštaurovanie sa uchádzajú tieto vzácne hudobné nástroje:

  • najväčší zachovaný barokový organ na Slovensku v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Gelnici,
  • barokový organ v kostole sv. Petra a Pavla v považskej obci Pruské,
  • jediný zachovaný truhlicový organ na Slovensku zo 17. storočia v kaplnke kaštieľa v Sv. Antone,
  • organový pozitív z 18. storočia v kaplnke hradu Krásna Hôrka,
  • najstarší zachovaný kompletný organový prospekt hlavného stroja na Slovensku v Rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša v Prešove,
  • barokový organ s ojedinelou výzdobou píšťal v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Levoči,
  • organ z obdobia romantizmu v Rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Jelšave,
  • barokový organ z 18. storočia v Rímskokatolíckom kostole Premenenia Pána v Španej Doline a
  • dvojmanuálový barokový organ v Rímskokatolíckom kostole v obci Báč pri Dunajskej Strede.

Hlasovať za jeden z hudobných skvostov je možné od 12. do 25. februára na stránke www.nadaciavub.sk/poklady. V rozhodnutí môžu pomôcť aj dostupné bližšie informácie o histórii, unikátnych charakteristikách a aj súčasnom stave každého organu. Reštaurovanie nástroja s najvyšším počtom hlasov verejnosti, ktoré zafinancuje Nadácia VÚB grantom vo výške 30 000 eur, bude prebiehať na jeseň tohto roka.

„Slovensko ukrýva veľa umeleckých historických pokladov. A o väčšine z nich široká verejnosť ani nevie. Sme presvedčení, že Slováci majú byť na čo hrdí. Aj preto chceme dlhodobo poukazovať na toto kultúrne dedičstvo, hovoriť o aktuálnom, doslova krízovom stave konkrétnych pamiatok a ponúknuť riešenie na ich záchranu. To je cieľ nášho programu Poklady Slovenska, v rámci ktorého sa tento rok za podpory aktívnych ľudí pokúsime zachrániť vzácny hudobný nástroj nevyčísliteľnej hodnoty,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Nadácia VÚB pomohla v minulosti vrátiť do pôvodnej krásy už mnohé pamiatky, ktoré uviedol zub času do dezolátneho stavu. Hlasy verejnosti rozhodli o záchrane napr. renesančnej zvonice v podtatranskej obci Vrbov, sôch antických bohov v Piešťanoch, Leopoldovej brány v Komárne, vitráže v Spišskej Kapitule, fresiek v stredovekom kostolíku v obci Čerín či diela Majstra Pavla z Levoče – jeho Súsošia Kalvárie v Spišskej Novej Vsi.

Zdroj: Nadácia VÚB