Vďačnosť – zastaraný zvyk či užitočný postoj?

648

„Ako povieš?“, znela pravidelná otázka mojich rodičov po tom, ako mi stará mama vtisla do ruky 20 korunáčku alebo balíček cukríkov. Jedinou možnosťou ako si odmenu ponechať bola odpoveď ďakujem. S cukríkmi v ruke alebo peniazmi vo vačku sa zdalo, že sa vďačnosť naozaj vypláca. Ale teraz? Už nie sme deti. Ďakovať nás nikto nenúti. A navyše, za čo by som mal byť vôbec vďačný? Veď v akom svete to žijeme! Násilie, korupcia, choroby, smútok, depresia, podráždení susedia, špinavý riad v dreze, dopravná zápcha cestou do práce, neporiadni kolegovia, ktorí ma neustále vytáčajú, deti, ktoré ma neposlúchajú, kilá, ktoré mi pribúdajú…Za toto mám byť vďačný? Nie ďakujem, bez vďačnosti sa zaobídem. Slovo ďakujem si v slovníku ponechávame nanajvýš na vyjadrenie sarkazmu: „Rozbil si mi sklo na mobile! Tak to ti pekne ďakujem!“ „Nevyprala si mi ešte tú košeľu? Tak vďaka!“, ale zdá sa, že jeho pravý zmysel sa pomaly ale trvalo z nás vytráca. Skutočne môžeme nechať, aby vďačnosť z nášho postoja a slovníka vymizla? Určite. Ale neodporúčam to. Prečo? Tak po prvé, stálo by nás to veľmi veľa úsilia, odstrániť niečo, čomu nás odmalička učili a čo je v nás vpísané. A po druhé, vďačnosť má pre nás viaceré blahodarné účinky, tak prečo by sme to, povedzte mi, prosím vás robili?

Vďačnosť a jej blahodarné účinky

V knihe Zázrak vďačnosti (z ktorej aj tento príspevok vychádza) francúzsky autor Lionel Dalle hovorí, že zo všetkých našich vnútorných postojov nám vďačnosť prináša najviac blahodarných účinkov. Niekoľko stoviek realizovaných vedeckých štúdií po celom svete dokazujú, že vďačnosť pozitívne pôsobí na všetky ľudské dimenzie – telo i dušu.

Blahodarný účinok vďačnosti na našu psychiku

Psychológovia postoj vďačnosti považujú za „koreň našej pohody, nášho šťastia“. Konštatujú, že vďačnosť podporuje príjemné pocity, ako napr. radosť, lásku, spokojnosť so životom čím zároveň redukuje priestor pre nepríjemné pocity, ako napr. stres, smútok, žiarlivosť, úzkostlivosť, beznádej alebo depresiu. Vďačnosť tiež posilňuje vôľu, zvyšuje motiváciu a pomáha dosiahnuť naše ciele. Dodáva energiu a pomáha rozvíjať lásku k sebe samému. Dáva zmysel životu a prináša dôveru v budúcnosť. Zmenšuje pocit vnútornej prázdnoty a redukuje kompenzačné správanie (impulzívne nákupy, zbytočné prejedanie), čím sa vďačnosť v konečnom dôsledku oplatí aj finančne!

Blahodarný účinok vďačnosti na naše telo

Hlava a telo sú navzájom prepojené. Náš vnútorný stav má vplyv na náš fyzický stav a opačne. Určite to poznáte, keď aj malá nepríjemnosť ovplyvní vaše zdravie: kopa nevybavených papierov v práci vám spôsobí vnútorný stres a navonok zapôsobí ako bolesť hlavy, stiahnutý žalúdok, bolesti rôznych častí tela…Avšak, namiesto toho, aby ste siahli po paralene alebo ibalgine, skúste ešte predtým užiť malú dávku vďačnosti. Vďačnosť má totiž blahodarný účinok aj na naše telo. Podporuje napríklad spánok: človek prežívajúci vďačnosť spí lepšie, dlhšie a hlbšie. Vďačnosť má pozitívny prínos aj pre srdce, cukrovku a spomaľuje starnutie. V neposlednom rade vďačnosť predlžuje život! Veru tak. Vedci uskutočnili pokus v jednom ženskom kláštore v USA (Minnesota), ktorý žiadal, aby každý, kto vstupuje do tohto kláštora, napísal list. V 40 mali napísať ďalší. A v 70. rokoch života ďalší. Analyzovaním slovníka rozličných listov (osobitne slov, ktoré vyjadrovali nadšenie alebo vďačnosť) vedci zistili, že čím viac niekto prežíval vďačnosť, tým viac stúpali kvalita a dĺžka života. Rehoľné sestry, ktoré žili vo vďačnosti, mali priemerne o 7 rokov dlhší život ako ostatné!

Blahodarný účinok vďačnosti na vzťahy s druhými ľuďmi

Vďačnosť je tiež účinná vo vzťahu s druhými ľuďmi. Napomáha ovzdušiu radosti, pokoja tým, že zvyšuje pozornosť voči druhým a uľahčuje vzájomnú komunikáciu. Povzbudzuje k dobroprajnosti a zmenšuje násilie. Predlžuje život manželských párov – napomáha k sebadarovaniu, čnosti ktorá sa nachádza v srdci manželskej lásky. Vďačnosť prispieva k rozvoju dobrej atmosféry v zamestnaní. Zvyšuje motiváciu a efektivitu pracovného kolektívu. Pomáha nám zanechať náš individualizmus a zmeniť pohľad na situácie.

O prospešnosti vďačnosti pre náš život niet pochýb. A ak túžite, aby sa (opäť) stala vašou súčasťou, vašich reakcií, slov, nazerania na život, tak vám gratulujem! Môžete byť na seba hrdí, že ste sa rozhodli pre tento krok a túto cestu. Je to začiatok zmeny a to je to najdôležitejšie. Chcela by som vám teraz pomôcť uvedomiť si niekoľko vecí, ktoré na tejto ceste potrebujeme.

Vydajte sa na cestu vďačnosti – zmeňte svoj pohľad

Vďačnosť znamená uvedomiť si, že som dostal nejaké dobro, ktoré sa ma dotklo, dojalo ma, a to ma vedie poďakovať autorovi tohto dobra. Máme veľmi veľa dôvodov pre vďačnosť, malých aj veľkých, ale častejšie prežívame smútok, obavy, nepokoj a sťažujeme sa. Pozývam vás, aby ste odteraz zmenili váš pohľad! Namiesto toho, aby ste ráno vstali so zoznamom v hlave, čo máte dnes urobiť, skúste povedať: Ďakujem, že som sa dnes mohol zobudiť. Ďakujem za túto úžasnú kávu. Ďakujem, že aj keď prší, nezabudol som si dáždnik. Vyhľadávajme, možno neraz aj nepatrné príležitosti k vďake v našom každodennom živote, v každej chvíli nášho dňa.

Teraz si môžete povedať. Dobre, asi dokážem byť vďačný – za dobré veci. Tu by sme sa mohli chytiť do pasce, pretože ak by sme aplikovali logiku vďačnosti len za dobré veci, naša pohodlnosť by mohla spôsobiť, že by sme ako dobré už nevideli vôbec nič a teda nemuseli byť za nič vďační – a sme späť na začiatku. Tak ako sa skutočná láska prejaví v kríze, tak sa skutočná vďačnosť prejaví v ťažkostiach. Nie je to jednoduché. Ale to nie je ani cvičenie. Na začiatku. Postupne sa vytrénujete a bude to stále ľahšie a prirodzenejšie. Chcem vám teraz ponúknuť pár takýchto „cvičení“, ktoré môžu slúžiť ako tréning v pestovaní vďačnosti aj v ťažkých chvíľach.

Tréning vo vďačnosti – ako na to?

#1 Prijímajte každú prítomnú chvíľu

Počas dňa sa cvičte v prijímaní každej chvíle a každej osoby. Skúste si predstaviť, že všetko je príležitosťou k rastu – aj ťažkosti, ktoré môžu byť pre vás v konečnom dôsledku užitočné.

#2 Zmeňte slovník

Kedy ste museli čeliť ťažkej alebo nepríjemnej situácii? Aký slovník ste použili? Sťažovali ste sa? Povedali ste si napríklad: „Je to nanič! Všetko je zlé. Dokelu, mám to ja ale smolu! Prečo sa to stane vždy mne?“ Navrhovala by som vám odteraz zmeniť váš slovník, keď sa nabudúce stretnete s drobnými ťažkosťami. Zmenou vášho slovníka sa postupne pretvorí vaše vnútro. Naozaj, slová, ktoré vyslovíme ovplyvňujú naše emócie. Cvičte sa v používaní pozitívneho slovníka vo všetkých situáciách, aby ste si udržali vnútorný postoj vďačnosti.

Namiesto toho, aby ste sa hneď nahnevali alebo začali sťažovať, povedzte napríklad: Hej, moje auto neštartuje. To je zaujímavé! Pozri, to je zaujímavé, spadli mi kľúče do kanála. Takto dokážete premeniť každú situáciu na zdroj prekvapenia, a nie na zdroj mrzutosti.

Ďalším slovom, ktoré môžete zaradiť do vášho slovníka, keď sa vám stane nepríjemnosť je slovo „nevadí!“. Každý deň prežívame mnoho ťažkostí, ktoré nemajú žiadnu váhu. Ak im však venujete príliš veľkú pozornosť, môžu vás začať veľmi trápiť, rozrušia vás a spôsobia vám starosti. Jeden zo spôsobov ako prekonať tieto drobné ťažkosti je pozrieť sa na ne s nadhľadom. Napríklad sa na ne môžete pozrieť z pohľadu celého vášho života alebo celej ľudskej histórie, aby ste si uvedomili, aké sú v konečnom dôsledku malé. Napríklad, vyjdete von, prší a vy ste si zabudli dáždnik. A ak aj dostanete nádchu, nie je to predsa koniec sveta!

Ťažkosti tiež môžete obrátiť na humor prostredníctvom slov: „To je smiešne!“ Všimli ste si, že vaše najhoršie boje sa po čase stali vašimi najzábavnejšími historkami? Naučiť sa smiať z ťažkých udalostí je jeden z dobrých a spoľahlivých spôsobov ako zotrvať vo vďačnosti. Často nám nejaký čas trvá, kým sa na nich zasmejeme, ale dobrým cvičením je myslieť na to, ako sa na tej komplikovanej situácii, ktorou sme prešli jedného dňa zasmejeme.

#3 Založte si zošit vďačnosti

Kúpte si pekný zošit, do ktorého si budete každý deň značiť 3 dôvody vďačnosti. Na začiatku sa vám to bude zdať umelé, postupne ale zistíte, že vytrvalosťou ste si získali vo svojom živote zvyk vďačnosti a dlhodobo sa do vás tento zvyk vpísal. Ak je to možné, o svoje poznámky sa s niekým podeľte – partner, priateľ, pretože podeliť sa o momenty vďačnosti s druhými veľmi pomáha. Tak isto sa môžete druhých pýtať: „Aké sú tvoje 3 najkrajšie momenty dnešného dňa?“

#4 Napíšte si zoznam 15 výnimočných chvíľ

Napíšte si 15 veľkých momentov vášho života a potom prežite vďačnosť za každý jeden z nich. A keď prídu ťažkosti a nebudete vidieť nič, za čo by ste mohli byť vďační, vráťte sa k tomuto zoznamu a opätovne za ne poďakujte.

Milí vďačníci, verte, postoj vďačnosti vás môže premeniť. A je veľmi nákazlivý. Pascal Ide (francúzsky kňaz, člen Komunity Emanuel) spozoroval túto nákazlivú náturu vďačnosti počas jednej príhody v USA. Príhoda sa odohrala v roku 2009 v jednej reštaurácii vo Filadelfii v USA. Keď hostia, dvaja priatelia, chceli zaplatiť účet, dozvedeli sa od čašníčky, že jeden manželský pár zaplatil za nich pred tým, ako odišiel. Šokovaní priatelia sa spontánne rozhodli, že zaplatia za niekoho ďalšieho. Jedna z čašníčok svedčila zo slzami v očiach o tejto epidémií štedrosti: „Takto to pokračovalo ďalších 5 hodín.“ Nielenže ľudia platili za druhých, ale sa ani nestrachovali o výšku ceny, ktorú mali zaplatiť a navyše nechávali aj štedré prepitné.

V týchto časoch sme sa presvedčili o nákazlivej náture mnohých vecí. Prečo to neskúsiť aj s vďačnosťou? Vďačnosť je aj pre Vás. Máte právo žiť vo vďačnosti a čerpať všetky benefity, ktoré Vám ponúka! Rozhodnutie pre ňu sa môže stať jedným z najlepších a najprospešnejších rozhodnutí vášho života.

Klára Dašková, Komunita Emanuel a OZ s láskou k človeku