Stavanie mája je tradícia, ktorá symbolizuje jar a prebúdzanie sa prírody po zime. Spolu s ňou si obce na Považí pripomenuli aj 73 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny.
Nad obcou Beluša (okres Púchov) sa od pondelka 30. apríla 2018 týči viac ako 20-metrový máj. Ten už pravidelne stavajú mladí muži, ktorí by mali byť regrútmi. „Stavanie mája regrútmi je viac ako storočná tradícia, preto ju v Beluši dodržiavame. Náš máj má tento rok 22 metrov a zdobili ho dievčatá v krojoch,“ povedal starosta obce Ján Prekop.
Ruku k dielu pridal okrem regrútov aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška. „Tento máj sa staval tradičným spôsobom, bez použitia akejkoľvek ťažkej techniky. Myslím, že sa nám to podarilo na výbornú,“ uviedol trenčiansky župan. Zároveň tiež podotkol, že symbolika prvého mája je pre Slovenskú republiku naozaj obzvlášť výnimočná. „Nesmieme zabudnúť, že presne 1. mája 2004 sa Slovensko stalo oficiálnym členom Európskej únie. Je to ďalší úspešný míľnik našej histórie, na ktorý musíme neustále myslieť,“ dodal predseda TSK.
Miestni obyvatelia i celý prvomájový sprievod sa následne presunuli k Pomníku padlým, ktorý stojí pri Rímskokatolíckom kostole v obci. Ten je venovaný obetiam prvej a druhej svetovej vojny. Položiť vence k pomníku a vzdať hold tým, ktorí bojovali za našu slobodu, patrí k ďalším tradíciám, ktoré obec Beluša poctivo dodržiava. Od ukončenia druhej svetovej vojny uplynulo totiž už 73 rokov. „Teší ma, že všetky generácie v našej obci si dokážu vážiť slobodu a prostredníctvom aktu kladenia vencov vyjadrujú česť tým, ktorí za ňu bojovali vo vojne,“ uzavrel starosta Beluše Ján Prekop.
Za účasti predsedu TSK sa podarilo vztýčiť máj aj v obci Dohňany (okres Púchov). Je o jeden meter vyšší ako ten v Beluši a postaviť ho pomáhali dobrovoľní hasiči. „Som rád, že naša obec patrí k tým, ktoré dodržiavajú tieto zvyky a ďakujem aj dobrovoľným hasičom za pomoc pri stavaní,“ povedal starosta obce Dohňany Milan Panáček. Dodal tiež, že každoročne sa na stavaní mája zídu všetky generácie obyvateľov. O dobrú náladu sa popri práci staral miestny Folklórny súbor Konôpka.
Zdroj: TSK