Pacienti s urologickými ťažkosťami už nemusia za lekármi cestovať do susednej Považskej Bystrice – od 3. augusta má svoju vlastnú urologickú ambulanciu aj púchovská NsP Zdravie.
Ambulancia MUDr. Ladislava Slobodníka je situovaná na prízemí nemocnice, pacientov bude prijímať štyri dni v týždni. Záujem je zatiaľ veľký, zbytočnému čakaniu má zabrániť telefonické objednávanie na konkrétnu hodinu. „Urológ tu chýbal už dávno. Niekoľko rokov dozadu tu bol pán doktor Šebo z Považskej Bystrice, minimálne tri alebo štyri roky tu už nie je nikto,” hovorí mladý lekár Ladislav Slobodník, ktorý prišiel do Púchova z Fakultnej nemocnice v Trenčíne. „Ľudia uprednostňujú polohu ambulancie, najmä pre pacientov zo smeru Lysá pod Makytou je Púchov určite lepšou lokalitou, ako Považská Bystrica. Pacientov máme zatiaľ dosť, začínam mať aj obavy, či ich všetkých stihneme povybavovať v normálnom čase,” usmieva sa. Pre pacientov je pripravená vynovená čakáreň, samozrejmosťou sú aj vlastné sociálne zariadenia, ktoré maximálne dbajú na ich intimitu. Ambulancia má aj nadštandardné prístrojové vybavenie. „Máme k dipozícii nové polohovateľné lôžko, kvalitný sonograf a veľmi dobrý cystoskop, vďaka ktorému je vyšetrenie u muža aj u ženy veľmi šetrné. Nadštandard ambulancie spočíva aj v tom, že máme plne k dispozícii digitálny obraz – môžeme si ho kedykoľvek retrospektívne zobraziť na monitore a porovnať dynamiku stavu a nálezov u pravidelne kontrolovaných pacientov. Tí môžu rovnako, ako lekár, vidieť všetky vyšetrenia, ktoré sú im realizované. Následne na to dostanú aj výklad a vysvetlenie,” vraví MUDr. Ladislav Slobodník.
Všetky vyšetrenia sú zatiaľ bezplatné – situácia sa zmení jedine v tom prípade, že na chod ambulancie nebudú stačiť platby od poisťovní. Všeobecne zaužívaná predstava o tom, že urológa navštevujú len muži, je podľa Ladislava Slobodníka mylná. „Chodia sem pacienti so všetkými urologickými ťažkosťami, spadajú do toho rôzne ochorenia obličiek a močového mechúra. Ženy často chodia práve so zápalovými ochoreniami močových ciest a častým nutkaním na močenie, u mužov sa najčastejšie objavuje zväčšenie semenníkov. Časté sú aj problémy s prostatou, nálezy krvi a krvných zrazenín v moči. Odborníkom by mali byť došetrené aj bolesti v krížoch.” Podľa jeho slov by pacient akékoľvek rizikové symptómy nemal brať na ľahkú váhu. „V tomto budem nekompromisný – aj keď sa veľa ochorení zvládne domácimi „babskými” receptami, vždy je lepšie v prvotnom štádiu vyhľadať odborníka, minimálne obvodného lekára, ktorý dokáže stav zhodnotiť. Pri neliečení, respektíve domácom liečení môžu zápaly močového mechúra prejsť až do zápalu obličiek. Liečba je potom oveľa náročnejšia,” uzatvára urológ.
Lucia Žatková