Do tretieho ročníka projektu Viem, čo zjem sa zapojilo desaťtisíc osemstopäťdesiat žiakov tretích až šiestich ročníkov základných škôl z celého Slovenska.
Hlavným zámerom súťaže je motivovať školákov, aby uprednostňovali vyvážený životný štýl, naučili sa správne stravovacie návyky, ale tiež aby sa venovali rôznorodým pohybovým aktivitám a uvedomovali si, aké sú pre zdravie dôležité. Absolútnym víťazom sa stala 3. A trieda zo základnej školy Jarná v Poprade. Pre svoju školu získali päťsto eur na cvičebné pomôcky.
Na realizácii projektu sa podieľalo 32 regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku. Ich odborní pracovníci pripravili pre deti prvé kolo prednášok na tému „Pestrá strava a Zdravý tanier.“ Skúsení lektori prostredníctvom zábavných aktivít vo forme pracovných listov, aj v diskusiách učili deti ako má vyzerať vyvážený a zdravý jedálny lístok a zdravý životný štýl. Druhé kolo prednášok si školy realizovali vo vlastnej réžii, vyberali si z tém – Hygiena potravín, Ovocie a zelenina, alebo Riziká nevhodnej stravy. Novinkou bola digitalizovaná lekcia Pitný režim. Po prednáškach sa deti mohli zapojiť do dobrovoľných súťaží.
Prvá – kreatívna súťaž, s názvom – Máme radi H2O, sa zameriavala na pitný režim. Zapojilo sa do nej tridsaťštyri škôl, deti nakreslili na tému vody deväťdesiat plagátov. Zvíťazila základná škola s materskou školou Jarná v Poprade, ako odmenu získala sušené ovocie a zdravé tyčinky z ovocia.
Druhá súťaž bola pohybová, s názvom Hodina gymnastiky. Triedy na hodiny telesnej výchovy predviedli svoje najobľúbenejšie gymnastické cviky a kreatívne i vtipne ich fotografovali. Zapojilo sa dvadsaťdva škôl s päťdesiatimi deviatimi fotografiami cvikov v originálnom prevedení. Pri hodnotení sa posudzovala hlavne nápaditosť a náročnosť jednotlivých cvikov. Víťazná 4. A trieda zo Základnej školy Janka Alexyho vo Zvolene získala špeciálnu hodinu gymnastiky pod vedením generálnej sekretárky Slovenskej gymnastickej federácie Moniky Šiškovej.
Projekt Viem, čo zjem je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, od roku 2009 sa postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí. Na Slovensku sa do projektu počas troch rokov zapojilo viac ako tridsaťjedentisíc žiakov tretích až šiestich ročníkov.
Zdroj: ÚVZ, viemcozjem.sk