Ako jediní v Púchovskej doline hodujú tri dni práve Dohňanci. Cyrilo-metodské hody oslávili už po 150-krát. Takéto významné výročie prinieslo výnimočný program i hostí.
Program odštartoval už v piatok večer hodovou zábavou, pokračoval v sobotu športovými a najmä zábavnými akciami, vrcholil nedeľnou bohoslužbou, kultúrnym programom v amfiteátri a exhibičným futbalovým zápasom.
„Naši predkovia pri príležitosti milénia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu postavili tento kostol, ktorý bol daný do užívania v roku 1865. Odvtedy sa traduje hodová slávnosť, bývajú trojdňové hody a v nedeľu slávnostná svätá omša. Je to takým povzbudením pre veriacich uctiť si pamiatku vierozvestcov, ktorí prišli na Veľkú Moravu a ktorým zasvätili tento kostol ako patrónom našej farnosti,“ priblíž historické okolnosti a tradovanie týchto slávností kňaz Anton Gavlas. Po nedeľnej bohoslužbe, ktorú podľa slov tunajšieho kňaza navštívi vyšší počet veriacich ako na Vianoce a Veľkú noc, bola posvätená pamätná tabuľa k 150-výročiu zasvätenia tunajšieho kostola Cyrilovi a Metodovi.
„Máme taký dlhoročný zvyk, že hodové slávnosti začínajú u nás už v piatok, kedy máme tradičný cyklistický pivný minimaratón. V sobotu sme pokračovali futbalovým turnajom – Memoriálom rodiny Šamánkových, ktorým vďačíme za rozvoj futbalu v obci aj za vybudovanie miestneho štadióna. V nedeľu sú tradičné folklórne slávnosti, plus máme exhibičný futbalový zápas,“ prezradil viac o programe starosta Dohnian Milan Panáček, pre ktorého sú hody okrem veľkolepých osláv aj trojdňovým maratónom práce.
Tradičné dohnianske jedlá teraz vystriedali na hodovom stole súčasné jedlá, ale nikde nechýbal slávnostný hodový obed či typický prvok domácej kuchyne.
„Niekto má tie svoje rezne na svoj spôsob, niekto má rôzne špeciality. Ale spomeniem dohniansku zemiakovú babu s údeným mäsom. Tú budú môcť ochutnať aj návštevníci v športovom areáli,“ uviedol Milan Panáček.
Na bohatom kultúrnom programe sa podieľali aj talentovaní obyvatelia Dohnian, ktorí svojim vystúpením prispeli k hodovej slávnostnej nálade.
„Je to pre nás veľká udalosť, celá dedina je na nohách. Sme na to hrdí, že sa naši predkovia rozhodli zasvätiť tento kostol svätému Cyrilovi a Metodovi, ktorí prišli na Veľkú Moravu, priniesli nám kultúru, písmo. U nás doma hodujeme ako obyčajne. Niekedy je to kačica, niekedy je to hus, niekedy je to kurča, rezeň, šalát, kapusta, knedľa. Dohnianska baba bývala kedysi hádam pri každom obede alebo aj na raňajky, alebo aj svadba by sa bez nej nezaobišla, ale teraz sa už od toho trochu upúšťa. Je s tým veľká robota, ale je to dobrota. Niekedy si ju doprajeme,“ hovorila bližšie aj o hodovej kuchyni vedúca FS Konopa – Dohňany Blažena Lešková.
Trojdňové oslavy prilákali do Dohnian množstvo hostí z blízkeho i ďalekého okolia. Nechýbali medzi nimi čelní predstavitelia obce, okresného mesta Púchov, Trenčianskeho kraja ani štátu.
„Teraz bývam v Bratislave, tam sa už hody nenosia tak ako na dedinách. Ale vždy, keď dostanem pozvánku od mojej rodiny, ktorá býva ešte na dedinách, tak veľmi rád idem, lebo mám veľmi rád tú atmosféru. Ráno to je spojené s udalosťami okolo kostola, potom poobede nejaký futbal, dobré stretnutia, tá atmosféra je neopakovateľná. Už stačí, keď človek prišiel sem do Dohnian, už vidí kolotoče, milión ľudí, možno, keby tak teplo nebolo, ale aj to patrí k hodom ako takým. Dohňany sú zaujímavé tým, že je to presne v súvislosti s príchodom Cyrila a Metoda. O to viac si musia v Dohňanoch hody užiť, lebo ide aj o štátny sviatok Slovenskej republiky. Je to 150 rokov od posvätenia kostola. To sú udalosti, ktoré treba poriadne osláviť a vidím, že Dohňanci to oslavujú poriadne,“ uviedol predseda vlády SR Róbert Fico, ktorý sa tu neformálne stretol aj s Jurajom Baškom, predsedom TSK, Rastislavom Henekom, primátorom Púchova a Milanom Panáčkom, starostom obce Dohňany.
Keďže po svojom minuloročnom zranení nohy sa musí niektorým športom vyhýbať, exhibičného futbalového zápasu, ktorým vrcholil program hodov, sa už nezúčastnil.
Monika Vajdová