Štyri fázy uvoľňovania protiepidemiologických opatrení

352

Plán otvárania prevádzok „Niečo za niečo“ predstavil premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v pondelok 20. apríla 2020. Plán má štyri fázy.

Prvá fáza spustenia prevádzok štartuje v stredu  22. apríla. Otvoria sa v nej obchody a služby do 300 m2, prevádzky verejného stravovania cez predajné okienko, vonkajšie športoviská bez sociálnych zariadení, ubytovacie prevádzky na dlhodobé ubytovanie, vonkajšie trhoviská či predajne automobilov a autobazáry. Ďalšie fázy otvárania prevádzok by mali podľa premiéra v ideálnom prípade nasledovať v intervaloch dvoch týždňov. Začiatok prvej fázy bol stanovený na 22. apríla, ostatné pevný termín nemajú. Vývoj nakazených novým koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať stanoveným indikátorom a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.

1. fáza: Obchody a služby do 300 metrov štvorcových, verejné stravovanie cez predajné okienko, verejné športoviská: bezkontaktný šport, bez šatní, bez obecenstva, bez WC, ubytovanie: dlhodobé, bez stravovania, vonkajšie trhoviská, predaj áut a vozidiel vrátane autobazárov.
2. fáza: ubytovanie krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb, kaderníctva, pedikúry a manikúry – podľa podmienok, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužba – podľa podmienok. detské kluby do 10 rokov – podľa podmienok, bohoslužby a svadby.
3. fáza: obchody do 1000 metrov štvorcových, služby do 1000 metrov štvorcových, verejné stravovanie – vonkajšie terasy, masáže, športové rekondičné rehabilitácie – len suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene – podľa podmienok.
4. fáza: kiná, divadlá, kúpaliská, hromadné podujatia, obchodné centrá, školy, škôlky, vnútorné športoviská, športové podujatia, ubytovanie.

Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu stanoveným indikátorom bude sedemdňový kĺzavý medián denného prírastku pacientov s ochorením COVID-19. „To znamená, že sa pozeráme na denné prírastky, robíme z toho medián, každý deň to posúvame v čase. Tento indikátor budeme očisťovať o pacientov, ktorí sú importovaní v nejakej karanténe a nejaké iné špecifiká. A preto tie výsledky budú pravidelne, pravdepodobne na dennej báze verifikované s odbornou skupinou, aby sme mali presné informácie o tom, aké sú reálne počty pacientov, ktorí sa nemôžu v našom systéme šíriť,“ oznámil Martin Smatana.

Podľa predsedu vlády, ak hodnota indikátora bude menšia ako 100, budú sa prevádzky otvárať podľa zverejneného harmonogramu. „V prípade, ak rozpätie indikátora bude v intervale od 100 do 150, zachová sa otvorenie prevádzok z predchádzajúceho obdobia a nové prevádzky sa neotvoria. Ak zvýšenie indikátora bude nad 150, tak sa zatvoria prevádzky, ktoré boli otvorené v predchádzajúcej fáze,“ spresnil premiér. Plán ešte prerokuje ústredný krízový štáb, ak návrh schvália, hlavný hygienik Ján Mikas vydá opatrenie.

Premiér bližšie informoval o niektorých návrhoch. Vláda má napríklad pripraviť systém stravných lístkov pre dôchodcov, ktorým jedlo budú donášať domov taxikári z jedálenských prevádzok.  Dôchodcovia budú mať v obchodoch vyhradený predajný čas od 9. do 11. hodiny, s výnimkou soboty. V ďalších predajných hodinách by do obchodov vôbec nemali vstupovať.  Taxikári po spustení taxislužieb budú musieť mať priestor vozidla upravený – hermeticky oddelenú časť vodiča a časť zákazníka. Spomenul aj návrh, s ktorými sa ráta pri bohoslužbách –  rovnako ako v obchodoch aj v chrámoch bude môcť byť jedna osoba na 25 m2 plochy.

Minister zdravotníctva Marek Krajči upozornil, že nemocnice sa nám zapĺňajú pacientmi s COVID 19, a to najmä dôchodcami z domovov sociálnych služieb. Vyzval na opatrnosť. Premiér ukončil tlačovú konferenciu s konštatovaním, že napriek všetkému je potrebné pripraviť sa na mnoho ďalších dní s povinnosťou nosiť rúška.

Zdroj: MV SR, foto: pixabay