Tohtoročný jarmok, už sedemnásty v poradí, sa okrem tradične dobrého jedla, pitia a zábavy niesol aj v znamení niekoľkých noviniek.
Úvod podujatia patril primátorovi mesta Púchov Rastislavovi Henekovi, ktorý slávnostným príhovorom privítal všetkých predávajúcich, návštevníkov a hostí. Jednou z noviniek tohtoročného jarmoku bola účasť zástupcov oboch miestnych farností na slávnostnom zahájení. Sestra farárka Lenka Rišiaňová za cirkevný zbor evanjelickej cirkvi v Púchove a kaplán Ľubomír Matúška za katolícku cirkev farnosti Púchov požehnali Púchovskému jarmoku a všetkým, ktorý sa ho zúčastnili.
Medzi pozvanými hosťami nechýbali kompletne zastúpený starostovia obcí púchovského okresu a takisto delegácie z družobných miest Omsk, Stará Pazova, Bobrujsk a Hlinsko. Na pódium k primátorovi mesta Púchov a zástupcom púchovských farností postupne vystúpili a Púchovčanov vo svojej rodnej reči pozdravili podpredsedníčka mestského výkonného výboru v Bobrujsku Inna Anufrieva, prvý námestník predsedu mestskej rady Omsku Vasilij Mamontov, v mene predstaviteľov Starej Pazovy prehovoril zástupca predsedu parlamentu Alexander Barko a pozvanie prijal tiež Miroslav Krčil, starosta českého Hlinska.
Program pokračoval vypustením piatich stovák bielych balónov, ozdobených modrým srdcom a nápisom, ktoré tohto roku organizátori podujatia zvolili ako symbol priateľstva. 17. Púchovský jarmok oficiálne otvoril z pozície richtára v premiére Rastislav Henek: „Zrejme po prvýkrát za existenciu tohto jarmoku potvrdili účasť a dostavili sa všetci starostovia obcí v okrese Púchov. Naozaj ma naplnilo radosťou, že všetci prišli podporiť myšlienku, ktorou sa stal Púchovský jarmok nielen jarmokom mesta, ale aj celého okresu.“
Premiéru na púchovskom jarmoku si odkrútil aj zaujímavý stánok historickej poľnej kuchyne, postavenej podľa dochovanej stredovekej iluminácie zo 14. storočia: „Riad keramický, cínový, mosadzný, drevené výrobky, naše kostýmy a ich doplnky, všetko sú verné a presné repliky predmetov a odevov, používaných v stredoveku.“ povedal „šéf“ stredovekej poľnej kuchyne Bystrík Holeček.
Recepty, ktoré si Bystrík so svojimi asistentkami pripravil na jarmok v Púchove, čerpal zo stredovekej kuchárskej knihy z r. 1394: „Dnes varíme päť stredovekých receptov. Základom sú chlebové placky, ktoré sa bežne jedávali s pivom na raňajky alebo ako príloha ku kašiam a omáčkam. My ich podávame s kôprovo-smotanovo-cesnakovou omáčkou alebo medom. Pripravujeme aj bravčové pečienky na korení s chlebom a horčicou. Jedlom vyššej spoločenskej vrstvy boli chlebové placky plnené slaninou, syrom, vajíčkom, špenátovými listami, cibuľkou. Pre mlsné jazýčky pripravíme slivkovú, alebo tzv. čiernu kašu a sladké gule – zmes pečiva so slivkami, vypraženého na masle a podávaného s orechmi a medom.“ Pre dávne recepty z minulých storočí je špecifické, že pomery surovín v nich nie sú známe: „Dobové kuchárky boli písané pre nás netradičným spôsobom. Všetko teda musíme najskôr skúšať a testovať a až potom podávať zákazníkom.“ hovorí Bystrík.
Svoju typickú gastronómiu predvádzali tiež zástupcovia jednotlivých partnerských miest. Rozvoniavala šošovicová a fazuľová polievka, kapustnica, boršč a guláš.
Pri stánku Starej Pazovy, kde majstri pripravovali hovädzí guláš, sa rozhovoril člen Pazovskej delegácie Alexander Barko: „Ako divadelný herec a režisér som sa do Púchova dostal prvýkrát v r. 1987 a chodím sem pravidelne každý rok. Môžem povedať, že Púchov je môj druhý domov, ľudia sú tu veľmi milí a mám medzi nimi mnoho priateľov. Cením si, že spolupráca medzi Púchovom a Starou Pazovou na poli kultúry trvá už takmer tridsať rokov a ja dúfam, že v budúcnosti ju ešte rozšírime.“
-lef-