Púchovskí včelári sú druhí na svete

1465

Začiatkom júla sa v Banskej Bystrici konal ďalší ročník medzinárodného stretnutia mladých včelárov IMYB 2015 (International meeting of young beekeepers). Zúčastnili sa ho nadšenci z dvadsiatich krajín – Púchovčania uspeli v silnej konkurencii a zo včelárskych majstrovstiev sveta mladých od dvanásť do šestnásť rokov si doniesli zaslúžené striebro.

Medzinárodná súťaž našla zázemie v priestoroch banskobystrickej SOŠ Pod Bánošom. Je výnimočná tým, že ako jediná na Slovensku programovo vychováva mladých včelárov. „Súťaž sa koná už šiestykrát, jej iniciátorom sa stala Česká republika, kde majú včelárske krúžky dlhú históriu. Na celom území Česka je ich dnes okolo stodeväťdesiat. Prvý ročník sa konal práve v Českej republike, druhý v Rakúsku, tretí opäť v Česku, štvrtý v nemeckom Münsteri, piaty v Poľsku a šiesty teraz u nás, na Slovensku. Ja som bola tou iniciátorkou, ktorá Slovensko odporučila – sme pekná krajina, máme čo ukázať a máme tu aj dobré včelárstvo, hovorí „hlava” púchovského včelárskeho krúžku Centra voľného času Včielka Eva Kováčová.

Súťažili v značení včiel – matiek i stáčaní medu
Mladí púchovskí včelári a zároveň „zlatí” víťazi celoštátnej súťaže boli jediní, ktorí Slovensko na medzinárodnom poli zastupovali. Pred odbornou porotou opäť predviedli svoje teoretické i praktické znalosti. „V teoretickej časti ide o test z rôznych oblastí včelárstva – či je to anatómia včely, včelie produkty, správanie včiel v úli, alebo mikroskopovanie – deti musia správne určiť a pomenovať jednotlivé časti tela včely. Praktická časť pozostáva z poznávania pomôcok, ktoré využívame pri včelárstve, aj spoznávania včelomilných rastlín a stromov, ktoré robí deťom najviac problémov – zo škôl majú tieto vedomosti veľmi malé. Do súťaže bývajú zaradené aj rôzne praktické disciplíny, napríklad značenie matiek, alebo stáčanie medu. Všetko sú to veľmi potrebné technické veci, ktoré musí budúci včelár ovládať. Záujemcov o krúžok včelárstva nie je veľa, podľa Evy Kováčovej je ideálne, ak ho navštevujú najmä deti z rodín, v ktorých je včelárenie dlhoročnou tradíciou.

Larvy požierajúce včelie plásty sú po vyluhovaní liečivé
Pre budúceho profesionála je podľa nej dôležitá aj ďalšia vec, ktorá so včelami na prvý pohľad zdanlivo nesúvisí – cudzie jazyky. „Moje deti okrem iného motivujem aj k tomu, aby sa ich učili. Vždy im hovorím, že včielka nepozná hraníc – my preto potrebujeme spoznávať jednotlivé krajiny a novinky, s ktorými prichádzajú zahraniční včelári. Jednu zaujímavú si Eva Kováčová priniesla zo svetovej včelárskej výstavy, ktorá sa v roku 2013 konala v ukrajinskom Kyjeve. „Ide o materiál o vijačke voštinovej – je to motýľ, ktorý kladie vajíčka a jeho larvy požierajú včelí vosk, plást, ktorý je už čierny. Keď tieto larvy vyluhujeme v alkohole, získame z ich špeciálny liečivý extrakt, ktorý má silné protirakovinotvorné účinky. Okrem toho lieči aj cukrovku, tuberkulózu, Alzheimerovu chorobu, kardiovaskulárne a očné ochorenia, obnovuje imunitný systém. U nás na Slovensku zatiaľ tento zázračný liek nepoznáme, vraví.

Mladých včelárov prijme minister aj prezident
Sabína Solíková – členka „striebornej” púchovskej včelárskej trojice sa s prácou o vijačke voštinovej umiestnila na treťom mieste okresného kola biologickej olympiády. „Mojich včelárov sa snažím učiť nielen základné veci – keď vidím, že niekto z nich má vzťah k vede, nabádam ho k tomu, aby niečo priniesol aj pre oblasť včelárstva. Vedátorov, ktorí túto oblasť skúmajú, je veľmi málo – a preto ich veľmi potrebujeme, dodáva na záver. Mladých púchovských včelárov čaká prijatie u ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý súťaž v Banskej Bystrici otváral, v septembri by mali cestovať aj na „audienciu” do prezidentského paláca. Ak všetko vyjde podľa plánov, na budúci rok budú slovenské včelárstvo hájiť až v ďalekom Izraeli.
Lucia Žatková