Ako zvýšiť záujem žiakov o predmety? Čo dokáže upútať ich pozornosť, povzbudiť ich k aktivite a rozvíjať toľko skloňované kritické myslenie? Na nie ľahké otázky hľadajú pedagógovia dennodenne odpovede a aj preto Komenského inštitút realizuje už druhý ročník ocenenia Učiteľ Slovenska. Jeho cieľom je nielen spájať pedagógov, aby sa podelili o metódy, ktoré sa im na vyučovaní osvedčili, ale ich úspechy predstaviť aj širokej verejnosti.
Čo hovoria o ocenení Učiteľ Slovenska finalisti z minulého roku, medzi nimi aj Jaromír Flaškár z Púchova?
Ocenenie Učiteľ Slovenska je súčasťou medzinárodnej iniciatívy Global Teacher Prize, ktorá vznikla aj preto, aby sa zvýšilo povedomie o dôležitosti profesie pedagógov. Na druhej strane ponúka príležitosť učiteľom, aby dali vedieť o svojej práci a podelili sa o svoje skúsenosti s kolegami. Práve tento moment vyzdvihli aj finalisti prvého ročníka Učiteľa Slovenska. „Vďaka účasti v Učiteľovi Slovenska som sa presvedčil, že spôsob, akým učím a ako pristupujem k žiakom, je dobrý. Aj preto mám chuť na sebe ďalej pracovať a byť ešte lepším učiteľom,“ povedal Jaromír Flaškár, učiteľ geografie a biológie na Základnej škole Mládežnícka v Púchove.
„Na každej jednej škole sú dobrí učitelia. Mám však aj takú skúsenosť, že niektorí sú radšej v kúte a boja sa prejaviť, lebo sa stretli s nepochopením na strane kolegov. Ale ja vyzývam tých, ktorí aj potajomky učia kreatívne, aby sa ozvali a prihlásili sa do Učiteľa Slovenska,“ doplnila Jana Karľová, učiteľka na Špeciálnej základnej škole v Humennom. „To je benefit tohto ocenenia, že sa prezentujú aktivity učiteľov, ktorým záleží na vzdelávaní žiakov. A pre nás je nesmierne dôležité, aby sme sa navzájom inšpirovali a motivovali. To je cesta, ako neupadnúť do stereotypu, ktorý neprospieva ani nám, ani našim študentom,“ hovorí Kornélia Lohyňová z Hotelovej akadémie Mikovíniho 1 v Bratislave.
V marci sa v Dubaji na najväčšej konferencii o vzdelávaní Global and Education Skills Forum opäť stretli 10 najlepší učitelia sveta v rámci ocenenia Global Teacher Prize. „Predviedli nám výborné hodiny, žiadne diktovanie poznámok a následné skúšanie. Mnohí slovenskí učitelia by bez problémov medzi túto pedagogickú špičku zapadli. Jediný rozdiel medzi nimi a finalistami medzinárodnej ceny je ten, že naši učitelia sú prehnane skromní a zároveň niekedy majú strach ukázať, čo všetko dokážu. Ak ale verejnosť nebude vidieť tých dobrých, neostane nám nič iné len sťažovať sa v akom zlom stave je slovenské školstvo. Preto sa tešíme na každú prihlášku a nomináciu do Učiteľa Slovenska,“ dodáva Juraj Hipš z Komenského inštitútu.
Prihlášky a nominácie čakajú organizátori do 28. apríla 2019
Prihlásiť do ocenenia Učiteľ Slovenska sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť, prihlášky sa dajú poslať do 28. apríla 2019. Víťaza 2. ročníka národného kola Učiteľ Slovenska Komenského inštitút vyhlási vďaka podpore Slovenskej sporiteľne a Slovak Telekomu začiatkom októbra, čaká ho odmena 5. 000 euro a cesta na finále Global Teacher Prize 2020 do Dubaja.
Viac informácií o súťaži nájdete na: www.ucitelslovenska.sk.