Porozhadzované cigaretové ohorky, plechovky od piva, plastové a sklenené fľaše, ale aj papierové a igelitové obaly. Práve takto aktuálne vyzerá prírodná scenéria pri rieke Váh v Púchove, kde sa tak radi stretávajú zvláštni milovníci prírody, s láskou popíjajúci alkohol, fajčiaci cigaretky, a niekedy možno aj troška marihuany.
Asi sú trocha iní, s odlišným pohľadom na život a prírodu. A možno sa len opätovne, opovážlivo spoľahli, že ich neporiadok znova upracú dobrí Púchovčania, ktorí tak pravidelne, rok čo rok robia.
A možno by týmto asociálom pomohlo, aby sme voči nim konečne začali uplatňovať trochu iný, niekedy aj tvrdší prístup? To by však muselo chcieť najmä 150 našich dobre platených zákonodarcov v Bratislave, ktorí bohužiaľ nie príliš často hlasujú podľa svojho vedomia a svedomia, ale ako je známe, podľa ukázaného palca.
Aj keď je Slovensko v mnohom krásne a jedinečné, myslím si, že učiť sa od druhých kultúr a národov pre nás môže byť skutočne užitočné. Verím, že v mnohom nás môže inšpirovať napríklad aj taký Singapur, známy svojou čistotou a nízkou kriminalitou.
Vskutku zaujímavý pohľad na túto ázijskú krajinu nám poskytol spravodajský portál idnes.cz v článku nazvanom: ZA NESPLÁCHNUTÝ ZÁCHOD POKUTA. V SINGAPURE SA TRESTÁ AJ RÁKOSKOU (19. marca 2018).
Singapur si totiž zakladá na svojej reputácii bezchybne čistého miesta. Pre Singapurčanov preto nie sú cudzie ani telesné tresty, pričom prísne penalizujú aj inak v Európe bežné veci. Za opakované odhadzovanie cigaretových ohorkov a odpadkov priamo na ceste vás môže čakať aj trest povinnej práce.
Okrem lepenia žuvačiek Singapur zakazuje aj vandalizmus ako taký, ktorý je dokonca považovaný za vážne previnenie. Pokiaľ nechcete dostať pokutu alebo ísť do väzenia a vyslúžiť si pár rán rákoskou, nemali by ste po verejnom ani súkromnom majetku kresliť alebo ho akokoľvek označovať. Za opakované znečistenie prostredia odpadkami ako plechovka alebo fľaša, vás miestne autority môžu pozvať aj pred súd.
Typickým trestom pre hriešnikov je upratovanie jednej z mestských lokalít v žiarivo zelenej veste. Zámerom je, aby ľudia pochopili, aké ťažké je mesto udržiavať v čistote a že odpadky váľajúce sa po trávnikoch a uliciach sú nevzhľadné. Tento trest má ľudí tiež zosmiešniť a zaistiť, že si nabudúce radi urobia pár krokov ku košu navyše.
Pokiaľ sa však niekto previní prvýkrát a navyše zahodí len drobnosť ako obal od cukríka alebo ohorok, čaká ho namiesto upratovania „iba“ pokuta vo výške 300 dolárov.
To, že len tak odhodíte ohorok, sa vám však v Singapure tak často stávať nebude. Fajčenie je totiž na mnohých miestach zakázané. Zákaz však nezahŕňa len kryté miesta, kde sa zhromažďujú ľudia, ale aj podchody a nadchody, okolie nemocníc, päťmetrový okruh prístrešku zastávky, športoviská a oblasti okolo obytných domov.
A práve preto, s prihliadnutím na dlhodobé problémy s najrôznejšími asociálmi na Slovensku, sa vás chcem Púchovčania opýtať, ktorý z dvoch prístupov je podľa vás lepší? Slovenský benevolentný, alebo prísny singapurský?
Na záver môjho článku vyjadrujem veľkú vďaku a uznanie všetkým z vás, ktorí ste sa opätovne zapojili, alebo sa ešte len plánujete zapojiť do dobrovoľníckej upratovacej akcie SPOLOČNE ZA ČISTÝ PÚCHOV. Aj keď to dlhodobé problémy s asociálmi nevyrieši, môžete si povedať, že aj vďaka vám je mesto Púchov aspoň na chvíľu o niečo krajšie.
Marián Mišún, poslanec MsZ