Polícia upozorňuje na hoaxy

370

Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke upozorňuje na podvodníkov a šíriteľov falošných správ – hoaxov.

MOMO: NOVÁ ONLINE HROZBA PRE DETI?

Polícia nedávno riešila žiadosť o vyjadrenie sa k tzv. MOMO, o ktorom informovali niektoré zahraničné médiá. Táto „hra“ spočíva v tom, že neznáma osoba odošle maloletej osobe tento obrázok, prípadne video s odkazom, alebo text, v ktorom ju vyzýva k sebapoškodzovaniu alebo k útoku na svojich blízkych. Slovenská polícia nemá zatiaľ žiadne informácie o prípadoch, že by k šíreniu tejto hry došlo aj u nás. V každom prípade ide v takýto prípadoch často o hoaxy, nepravdivé správy, ktoré sa masovo šíria a nikto nevie hodnoverne overiť ich pravosť. Podobným príkladom môže byť hra „Modrá veľryba“, ktorá mala vyzývať deti k samovražde, čo sa taktiež doposiaľ nepotvrdilo. V neobmedzenom svete internetu je ale možné čokoľvek, aj šírenie rôznych hier za účelom spôsobenia ublíženia na zdraví maloletým osobám. Najlepšou a jedinou prevenciou je, aby rodičia mali prehľad o tom, čo si na internete a v rôznych aplikáciách pozerajú ich deti a s kým komunikujú. Je dôležité vytvoriť si s deťmi otvorený vzťah, a hlavne o nástrahách internetu diskutovať.

POZOR NA „ZARUČENÉ“ ŠPORTOVÉ TIPY

Tak dlho ako funguje Facebook, existujú podvodné stránky zamerané na „zaručené“ tipy na výsledky športových podujatí. Údajne majú dopredu vedomosť o tom, akým výsledkom sa daný zápas končí. Prezradia vám ho, samozrejme iba za symbolický poplatok, štandardne od 10 do 30 eur. Samozrejme, že ide o podvod. Ak zápas nevyjde, zbytočne sa budete domáhať svojich peňazí naspäť. Ak vyjde, tak vás o peniaze oberú znovu pri ďalšom „dohodnutom“ zápase. A ak by aj takéto stránky mali pravdu, namočili by sa do trestného činu športovej korupcie a vy by ste v tom boli s nimi, keďže by ste čerpali z jej činnosti výhody. Nikdy neposielajte za tipy peniaze. Stávkujte len u overených značkách.

NÚKAJÚ CUKRÍK DEŤOM, LEBO ICH CHCÚ UNIESŤ

Slováci sa nepoučia a zbytočne robia polícii robotu. Opakovane sa medializujú informácie o tom, že mal niekto – neznáma osoba ponúkať deťom cukríky, či ponúkať odvoz dieťaťa domov a podobne. Naposledy sa tak malo diať v utorok 12. marca v Liptovskom Mikuláši. I keď polícia neeviduje takéto oznámenie a nie je potvrdené, Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho dôvodu o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu. Na základe uvedeného polícia v Liptovskom Mikuláši v týchto dňoch v meste zvýšila výkon služby a venuje tejto veci náležitú pozornosť. Policajný zbor žiada širokú verejnosť a médiá, aby šírili len informáciu, ktorá bude zverejnená na sociálnych sieťach Policajného zboru, v opačných prípadoch sa vystavujú podozreniu z trestného činu šírenia poplašnej správy. Zároveň žiada médiá, aby v súvislosti s touto témou nepoužívali formulácie „malo dochádzať k únosom“, prípadne „údajné únosy“.

HOAX: STRAŠENIE FACEBOOKOM

Toto je opakujúci sa hoax, keď si máte skopírovať svoj „nesúhlas“ s postupom Facebooku do statusu a takto šíriť ďalej. Ide len a opäť o zábavku niekoho, kto sa doma nudí, tak si vymyslel status a zabáva sa na tom, ako ho ľudia bezhlavo šíria ďalej. Spoločnosť Facebook má tak ako každá komerčná spoločnosť vlastné pravidlá, ktoré si môžete verejne naštudovať na https://www.facebook.com/policies. Registráciou a používaním Facebooku súhlasíte s ich všetkými pravidlami a nie je možné, aby ste si ich prispôsobovali podľa seba napísaním statusu. Aj tak ho bude čítať iba tých pár priateľov, ktorých tam máte.

MESTSKÁ POLÍCIA V PÚCHOVE VZDELÁVA ŽIAKOV

V rámci prevencie kriminality Mestská polícia v Púchove robí pravidelné prednášky žiakom púchovských základných škôl. Okrem prednášok o problematike dopravnej výchovy, trestnoprávnej zodpovednosti mládeže, zneužívania psychotropných látok a pod. venuje pozornosť aj kriminalite na internete a dezinformáciám. Za posledný mesiac mala šesť prednášok o kyberšikane a šesť prednášok s témou „Hrozby na internete“, ktoré sa uskutočnili pre žiakov Základnej školy Mládežnícka.

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR, foto: S. Flimmel.