Polícia SR bojuje na Facebooku proti hoaxom o koronavíruse

219

Polícia disponuje od jesene 2018 samostatnou facebookovou stránkou zameranou na riešenie dezinformácií, známou pod názvom „Hoaxy a podvody – Polícia SR“.

Stránka je s viac ako 70.000 sledovateľmi najväčšou na Slovenskou v rámci problematiky hoaxov. Viac ako 20.000 nových sledovateľov sa k nej pridalo práve počas núdzového stavu. Ešte pred začiatkom núdzového stavu v Slovenskej republike začal Policajný zbor aktívne pristupovať k zamedzovaniu šírenia dezinformácií o koronavíruse a aktívne komunikoval s verejnosťou prostredníctvom stránky „Hoaxy a podvody – Polícia SR“.

Policajný zbor od začiatku marca doposiaľ zverejnil alebo prezdieľal 65 statusov týkajúcich sa hoaxov o koronavíruse. Všetky uvedené statusy zaznamenali dohromady 16.577 reakcií, 4.859 komentárov a 10.846 zdieľaní. Celkový zásah predstavuje číslo 4.280.721 ľudí.Polícia SR ďakuje za spoluprácu svojim fanúšikom a odosielaťom tipov na šírené hoaxy, súkromnému sektoru, ako aj štátnym inštitúciám: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (Zahraničná politika sa nás týka), Ministerstvo obrany Slovenskej republiky (Ozbrojené Sily SR), Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky), Regulačný úrad a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Prezident PZ SR Milan Lučanský sa k problematike vyjadril: „Pod mojim vedením je pre Policajný zbor boj proti dezinformáciám dlhodobou prioritou. Masovo šírené zavádzajúce, nepravdivé a manipulatívne správy a statusy na sociálnych sieťach majú potenciál napáchať väčšie škody ako páchatelia niektorých iných trestných činov. Som rád, že sme situáciu v súvislosti s pandémiou nepodcenili a naďalej aktívne komunikujeme smerom k verejnosti. Chcem sa poďakovať ďalším štátnym inštitúciám, ako aj súkromným organizáciám za spoluprácu.“

Najintenzívnejšie komunikácia smerom k verejnosti bola zaznamená predovšetkým v marci, keď polícia zverejňovala vysvetľujúce statusy o dezinformáciách na dennej báze, prípadne viackrát v priebehu jedného dňa. Medzi komunikované dezinformácie, ktoré boli postupne vyvracané, patrili témy:
– utajovanie počtu nakazených, utajovanie nových prípadov,
– tajné informácie od slovenského lekára z Číny,
– recepty na prevenciu pred infekciou alebo recepty na liečbu,
– falošné esemesky od štátnych inštitúcií,
– falošné zvukové nahrávky šírené v súkromných správach a četoch (spojené s pátraním po ich autoroch, pričom vďaka masovému zdieľaniu bola vypátraná najmenej jedna osoba),
– tajné prípravy na totálnu izoláciu Bratislavy,
– prevoz Covidu-19 vlakom,
– žiadna aktivita a pomoc zo strany Európskej únie a NATO,
– zábery na falošné obete epidémie, postrek obyvateľstva,
– koronavírus ako biologická zbraň,
– cielené nakazenie Rómov,
– tajné informácie od kamaráta z krízového štábu,
– špekulatívne spájanie smrti osoby s koronavírusom,
– tajný pokyn premiéra Igora Matoviča,
– očipovanie obyvateľstva,
– zľahčovanie pandémie a počtu obetí,
– falošné správy o smrti vášho príbuzného,
– šírenie ochorenia prostredníctvom 5G siete a iné.

V niekoľkých prípadoch sa autori dezinformácií na základe zverejnenia na policajnej stránke poučili a statusy, respektíve články zmazali. Súčasťou statusov boli aj bannery od Svetovej zdravotníckej organizácie o najčastejších mýtoch spojených s koronavírusom, ktoré slovenská polícia proaktívne preložila do slovenského jazyka.

Zdroj: Polícia SR