Odhalia pamätník letcovi britského Kráľovského letectva Antonovi Vankovi

493
Anton Vanko 1939

V pondelok 7. mája 2018 bude o 13.00 h pred budovou Obecného úradu v obci Lednické Rovne slávnostne odhalený pamätník letcovi britského Kráľovského letectva (RAF) Antonovi Vankovi.

Rodák z Lednických Rovní by sa tento rok dožil 100 rokov. Letec Anton Vanko, narodený 10. januára 1918, bol jedným z takmer 2 500 Čechoslovákov, ktorí bojovali v britskom Kráľovskom letectve za oslobodenie Veľkej Británie a ukončenie druhej svetovej vojny. Príbeh Antona Vanka je výnimočný tým, že 18. apríla 1943 sa mu na letisku v Trenčianskych Biskupiciach podarilo ukoristiť vojenské lietadlo slovenských Vzdušných zbraní a prežiť strastiplnú cestu cez Turecko a Orient až do Veľkej Británie, kde sa stal pilotom 312. československej stíhacej perute RAF.

Anton Vanko 1943

O život ho pripravila nešťastná náhoda počas štartu k operačnému letu dňa 8. decembra 1944. Rok po skončení najväčšej vojny v dejinách ľudstva mu bol udelený Československý vojnový kríž in memoriam. V roku 1991 ho minister národnej obrany Českej a Slovenskej federatívnej republiky povýšil do hodnosti podplukovníka in memoriam.

Slávnostné odhalenie a pietny akt kladenia vencov sa koná symbolicky, deň pred 8. májom, ktorý si pripomíname ako Deň víťazstva nad fašizmom. V pondelok 7. mája 2018 si tak nielen obyvatelia obce Lednické Rovne, ale aj návštevníci či široká verejnosť uctia pamiatku letca Antona Vanka, príslušníka 312. československej stíhacej perute britského Kráľovského letectva i pamiatku ostatných, ktorí svojím dielom chceli prispieť ku koncu krviprelievania a k víťazstvu slobody.

Avia B71

Účasť na slávnostnom odhalení pamätníka a pietnom akte kladenia vencov potvrdil mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, europoslankyňa Monika Beňová či štátny tajomník Ministerstva obrany Slovenskej republiky Marián Saloň.

Hrob Antona Vanka

Zdroj: TSK