Virtuálne šírené dezinformácie, polopravdy či výmysly sú čoraz vážnejším problémom. Politológovia a publicisti poukazujú na ich vplyv na výsledky demokratických volieb, či už je to v USA, krajinách EÚ alebo naposledy pri voľbe českého prezidenta.
Čo je to hoax?
Slovo „hoax“ možno do slovenčiny preložiť ako falošná správa, žart, podvod alebo fáma. Klasický hoax, ktorý sa pôvodne šíril najmä emailom, má tri časti. Najskôr oznámi veľké nebezpečenstvo, tým zvyčajne vystraší čitateľa. Aby čitateľa presvedčil o pravdivosti informácií, odvolá sa na nejakú autoritu alebo dôveryhodný zdroj. Poslednou časťou hoaxu je výzva na ďalšie rozosielanie. Bez nej by sa nemohla šíriť. Jednoduchosť a prakticky nulová cena a námaha pri preposielaní spôsobuje veľké rozšírenie falošných správ. Veľa neskúsených čitateľov sa nechá správou „napáliť“ a bez premýšľania výzvu na šírenie hoaxu poslúchnu.
Jeden zo spôsobov, ako odhaliť, či ide o hoax, je napísať jeho nadpis alebo úvodné slová do internetového prehliadača. Na odhaľovanie falošných správ slúžia aj špecializované webové stránky, napr. hoax.cz. V prípade, že hoax odhalíte, mali by ste informovať o tom svojho priateľa, ktorý vám dezinformačnú správu – pravdepodobne v dobrej viere – poslal.
Čo je to fake news?
Fake news (falošné správy) je typ žurnalistiky, ktorá zámerne šíri dezinformácie alebo hoaxy. V roku 2017 boli „fake news“ vyhlásené za slovné spojenie roku. Jedným z častých šíriteľov falošných správ sú spravodajské zdroje rozširujúce ruskú proputinovskú propagandu.
Medzi najznámejšie slovenské a české webové stránky, ktoré podľa mediálnych odborníkov šíria falošné správy patria: ac24.cz, aeronet.cz, badatel.net, bajecnylekar.sk, cz.sputniknews.com, hlavnespravy.sk, infovojna.sk, parlamentnilisty.cz, protiprud.sk, protiprudu.org, slobodavockovani.sk, svetkolemnas.info, svobodnenoviny.eu, vlasteneckenoviny.cz, zemavek.sk, zvedavec.org a mnohé ďalšie.
Snahy obmedziť šírenie dezinformácií
V Českej republike sa falošnými správami od 1. januára 2018 zaoberá Centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám. Vzniklo ako reakcia na výsledky auditu národnej bezpečnosti, ktoré terorizmus a iné formy radikalizácie vplyvom dezinformačných kampaní z iných krajín považujú za závažnú hrozbu pre vnútornú bezpečnosť štátu.
Francúzsky prezident E. Macron nedávno avizoval nový zákon, ktorý by počas volebných kampaní v krajine umožnil odstránenie webového obsahu alebo zrušenie či zablokovanie stránok a účtov na sociálnych sieťach, ktoré šíria dezinformácie.
Podobný zákon platí druhý mesiac v Nemecku. Za šírenie neprávd a nenávistných príspevkov na internete hrozí pokuta až do výšky 50 miliónov eur, ak takýto obsah jeho autor do 24 hodín nezmaže. V Nemecku navyše od vlaňajšej jesene platí tzv. facebookový zákon, ktorý má za cieľ obmedziť šírenie extrémizmu na internete.
Do boja s dezinformáciami sa pred mesiacom pustila aj slovenská polícia, ktorá sa zatiaľ chce zamerať na ich vysvetľovanie a vyvracanie. Novú policajnú iniciatívu – seriál Polícia proti hoaxom – predstavila začiatkom januára tohto roku na sociálnej sieti Facebook. Vysvetlila klamstvá v hoaxe o hrozbe teroristického útoku na vianočných trhoch v Bratislave a nepravdivé správy šírené Kotlebovou stranou Naše Slovensko o imigrantoch vo Zvolene.
Webová stránka antipropaganda.sk
Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku od roku 2015 prevádzkuje webovú stránku antipropaganda.sk. Web vznikol z myšlienky, že s propagandou možno bojovať argumentáciou založenou na úcte k faktom. Antipropaganda.sk je odpoveďou na informačnú vojnu, ktorá už niekoľko rokov prebieha v slovenskom mediálnom priestore.
Webová stránka antipropaganda.sk podľa vlastných slov nie je protiruská a nevyzýva k nepriateľstvu voči všetkému ruskému (obzvlášť nie k ruskému obyvateľstvu a kultúre). Odmieta iba agresívne prejavy aktuálnej ruskej domácej a zahraničnej politiky. Web nie je protislovanský, odmieta iba zneužívanie našej etnickej príslušnosti pri formulovaní zahraničnej politiky. V zahraničnej politike považuje hodnotovú príbuznosť za dôležitejšiu ako tú etnickú. Navyše, Ukrajinci a Poliaci, ktorí vnímajú súčasné Rusko ako hrozbu, sú takisto Slovania.
Webová stránka konspiratori.sk
Agentúra NetSuccess, s.r.o. vytvorila a prevádzkuje webovú stránku konspiratori.sk, kde je zverejnená databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomáha firmám zabrániť tomu, aby sa ich platená reklama nezobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť ich reputáciu.
Autori konspiratori.sk zastávajú názor, že je potrebné upozorniť na weby, ktorých obsah by mohol ublížiť značkám zadávateľov reklamy. Tieto stránky sú totiž cez inzertné siete financované aj inzerentmi, ktorí nemusia súhlasiť napr. s liečením rakoviny sódou bikarbónou, alebo podporovať anexiu Krymu a svojimi peniazmi pomáhajú týmto web stránkam a ich autorom fungovať. Ide najmä o weby, ktoré šíria materiály šarlatánskeho charakteru, kúzelné preparáty, u ktorých je odborníkovi zrejmý podvodný charakter, stránky obsahujúce klamlivé a dezinformačné správy, vymyslené a závažne prekrútené udalosti, ktoré sú v jasnom rozpore s faktami, konšpiračné teórie, vulgarizmy, výzvy k násiliu, šírenie falošných poplašných správ, hanobenie menšín či rás a tiež stránky nerešpektujúce základné zásady novinárskej etiky.
Prednáška „Dezinformácie na internete“ v Župnom dome
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o dezinformáciách a hoaxoch, ktoré zamorujú internet, pozývame vás na diskusiu s odborníkom na konšpirácie, dezinformácie a hoaxy Jurajom Smatanom z Považskej Bystrice.
Prednáška „Dezinformácie na internete“ spojená s prezentáciou a diskusiou sa koná v Župnom dome v stredu 15. februára o 18:00 hod.
Slavomír Flimmel
Zdroj: wiki, hoax.cz, manipulatori.cz, konspiratori.sk, antipropaganda.sk, pravda.sk
„Ako nájsť pravdu vo svete hoaxov? Overujte, ale aj počúvajte, radí psychológ“