V poslednom čase sa na sociálnych sieťach stretávam s názormi, ktoré učiteľom vytýkajú, že žiakov len zaťažujú úlohami a oni sami nemusia vyučovať. Rodičia chodia do roboty a nemajú čas sa učiť s deťmi, ani im pomáhať vysvetľovať a pochopiť učivo.
V prvom rade treba pochopiť, že toto je výnimočná situácia nielen pre rodičov a deti, ale aj pre učiteľov. Verte nám, že aj my by sme chceli radšej vysvetľovať v triede, ako vo virtuálnom priestore, veď osobný kontakt sa nedá nahradiť. Ja tu však okrem tohto negatíva, „sedenia doma“, vidím aj pozitíva. Množstvo vzdelávacích materiálov, ktoré boli doteraz prístupné len po zaplatení, je teraz počas karantény sprístupnených zadarmo a je to naozaj more nových databáz a informácií.
Ak môžem osobne za seba hovoriť, od prvých dní karantény som hľadal možnosti, ako pokračovať vo vyučovaní a nestratiť kontakt so žiakmi. Hľadal som programy, ktoré nám umožnia online komunikáciu face to face v reálnom čase, zúčastňoval som sa online seminárov zameraných na online výučbu žiakov, spomeniem školenie programov Zoom, Team či Cisco Webex… Už počas prvého týždňa karantény som si zorganizoval svoju triedu, poslal som im cez skupinu, ktorú máme vytvorenú na Messenger postup, ako si nainštalovať aplikáciu, pomocou ktorej budeme realizovať online výučbu a dohodol si čas, kedy ju spustíme.
Myslím si, že to predčilo naše očakávania, prvé hodiny sme boli len radi, že sa vidíme a môžeme si nezáväzne „pokecať“. Neskôr sme už začali riadne vyučovanie, kde som buď vysvetlil alebo opakoval už vysvetlené učivo, pričom interakcia bola výborná a túto hodinu som si zároveň nahrával na video. Robil som to z toho dôvodu, že takto učím napr. 8.A a ostatným triedam v ročníku pošlem link na video – odučenú hodinu aj s používanými prezentačnými materiálmi, kde si to môžu pozrieť a naštudovať. Vypracované pracovné listy mi posielajú cez platformu EduPage alebo Bezkriedy. Veľkým problémom je, že nie všetci žiaci majú doma rovnaké technické podmienky.
Príprava na takúto hodinu nie je jednoduchá, často mám pocit, že vyučujem a pripravujem sa na hodiny viac, ako počas normálneho vyučovania… Môj názor je, že práca učiteľa v tomto období je náročnejšia na prípravu a realizáciu časovo viac, ako počas bežného vyučovania, ale pozitívum vidím v neustálom vzdelávaní sa a rozvíjaní pedagogických schopností. Stále ale dúfam, že sa už čoskoro stretneme v priestoroch školy a na túto situáciu budeme už len spomínať. Prajem všetkým veľa síl, zdravia a rodinnej pohody.
Peter Bílik, foto: pixabay