Veľmi nás teší, že 25.10. – v Deň školských knižníc, sme nemali ani jednu triedu v karanténe a všetci žiaci sa tak mohli zúčastniť zážitkového vyučovania. Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sa aktivity podujatia realizovali v triedach, niektoré aktivity sa konali priamo v školskej knižnici, ďalšie v uliciach mesta.
Po úvodnom oboznámení sa s témou, cieľom a aktivitami sme žiakom prezentovali dejiny Veľkej Moravy, porozprávali im o panovníkoch danej doby a o historických súvislostiach. Pripomenuli sme si povesť O troch prútoch kráľa Svätopluka a oboznámili sme sa s literatúrou, ktorú máme dostupnú aj v školskej knižnici a ktorá sa venuje udalostiam doby 9. storočia.
Pre žiakov 1. a 2. ročníka si pani učiteľka so žiakmi z II. stupňa pripravila dramatizáciu povesti O troch prútoch kráľa Svätopluka. Žiaci oblečení v dobových kostýmoch sa vžili do úloh jednotlivých postáv a ukázali svoje herecké nadanie. Dramatickú chvíľu smrti kráľa Svätopluka a nasledovný boj o moc aj krajinu podčiarkla hra na husliach v podaní Beátky Kubiritovej. Žiaci 3. ročníka vyrábali leporelo s postavami z obdobia Veľkej Moravy a žiaci 4. ročníka tvorili plagát k podujatiu Veľkomoravská ríša v uliciach Púchova. Žiaci sa tiež oboznámili s hlaholikou, s postavami Konštantína a Metoda a svoje poznatky využili vo svojej tvorbe. Inšpirovaní atmosférou doby 9. storočia sa siedmaci a ôsmaci s chuťou pustili do písania básní, ktoré i výtvarne stvárnili, prepísali do hlaholiky a svoju tvorbu spísali do viacerých kníh. Okrem písania a modelovania svojho mena v hlaholike z plastelíny stihli piataci vytvoriť portréty panovníkov rôznymi výtvarnými technikami. Hravou, ale zároveň edukačnou formou sa v medzipredmetových vzťahoch oboznámili s novými pojmami, ako je asambláž, mixed media, pop-art alebo roláž.
Šiestaci sa venovali povestiam, siedmaci vyhľadávali na internete informácie o minulosti a súčasnosti ulíc nášho mesta, ktoré sú pomenované po panovníkoch Veľkej Moravy. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o Svätoplukovej, Mojmírovej, Rastislavovej i Pribinovej ulici a žiaci svoje poznatky spracovali do prezentácie v PowerPointe. Ďalšia skupina žiakov robila maketu hradiska, obydlia charakteristického pre túto dobu, informačné tabule o panovníkoch Veľkej Moravy. Recykláciou papiera, ale aj konštruovaním priestorových kompozícií (puzzle, kartóny, skartované noviny) vyrábali koruny kráľa Svätopluka a ďalších panovníkov Veľkej Moravy. Zároveň sa oboznámili s pojmom upcycling. V tejto akčnej tvorbe sa žiaci zúčastnili na vytváraní nových situácií, podieľali sa na interakcii všetkých účastníkov skupiny a tým z celého deja získavali intenzívnejší zážitok. Bola to jednoducho dobrodružná cesta plná objavov a osobných zážitkov.
Naši deviataci si v uliciach mesta pripravili anketu o uliciach pomenovaných po panovníkoch Veľkej Moravy v našom meste. Cieľom dotazníka bolo dozvedieť sa odpovede na krátke otázky a zároveň skúsiť vžiť sa do roly reportéra, osloviť neznámych ľudí v meste s cieľom získať odpoveď. Na aktivitu sa, samozrejme, museli vopred dôsledne pripraviť. V odbornej literatúre si vyhľadali odpovede na otázky, ktoré mali pripravené v ankete, aby v dialógu vedeli správne reagovať. Pre žiakov to bola nová skúsenosť, prekonali neistotu a nakoniec sa tešili, že to zvládli.
Sme radi, že aj vďaka podujatiu, akým je Medzinárodný deň školských knižníc, sme mohli spoločnou prácou pedagógov a žiakov prispieť k zaujímavým aktivitám. Zo všetkých výstupov, ktoré žiaci v tento deň uskutočnili, sme v školskej knižnici inštalovali výstavu.
ZŠ J. A. Komenského