Martin Habánek z Ladiec rád fotí slovenské kroje

1057

Fotograf Martin Habánek je rodákom z neďalekých Ladiec. Má rád prírodu a turistiku, ale najväčšiu záľubu má v dokumentárnom a umeleckom fotografovaní autentického folklóru. Začínal ako samouk – fotil najskôr krajinu, prírodu, kvety a zvieratá, v poslednom období sa zameral fotenie ľudí v ich prirodzenom prostredí slovenského vidieka. Zamiloval sa do krásy ľudového kroja, do jeho rozmanitosti, ktorú inšpirovala príroda.

Jeho veľkým vzorom je československý fotograf Karel Plicka (1894-1987). Má to však s fotografovaním starobylej slovenskej dediny ťažšie ako jeho predchodca. Za posledných 100 rokov sa slovenská dedina zmenila na nepoznanie a preto je omnoho ťažšie na fotografiu dostať atmosféru starých čias. V dobe Karla Plicku mnohí Slováci ešte žili tradičným spôsobom a dokumentovanie histórie bolo jednoduché. Martin Habánek musí záber pripraviť, nájsť vhodný priestor, ochotných ľudí a starobylosť naaranžovať.

Pri pracovných výletoch Martina Habánka po Slovensku mu pomáhajú starostovia obcí, lokálpatrioti, členovia folklórnych súborov, folklórny remeselníci a rôzni zberatelia. Vždy fotí na miestach, odkiaľ pochádzajú kroje. Niekedy má šťastie a získa na fotenie aj známe osobnosti – napr. v krojoch fotil herca Lukáša Latináka, výtvarníka Jozefa Gertliho „Danglára“, alebo opernú speváčku Adrianu Kučerovú. Bol z toho pekný Hriňovský kalendár na roky 2021 a 2022.

Martin Habánek robí fotografovanie stále len ako svoj koníček popri zamestnaní v ladeckej cementárni. Svoje umelecké diela vystavoval na viacerých výstavách – v Košeci, Ladcoch, Čičmanoch a v Hriňovej. Fotografie zverejňuje tiež na svojej facebookovej stráne „Martin Habánek PhotoAdventures“, ktorá má 3.600 sledovateľov. Nedávno mu vo vydavateľstve Fortuna Libri vyšla výpravná kniha Slovenské rodinné tradície na fotografiách, ktorú zostavil spoločne s autorkou textu Katarínou Nádaskou.

Vydavateľ novú knihu predstavuje v internetových kníhkupectvách týmito slovami: „Ľudský život sa odohráva v cykloch, ktoré sú oddávna, ba od vekov nemenné: narodenie, detstvo, mládenectvo a dievoctvo, svadba a napokon skon. V našom prostredí sa takýto kolobeh odohrával v rodine, kde žijú rodičia, vyrastajú deti, vnuci a dožívajú starí rodičia. Aby sa človeku ľahšie žilo, aby tieto zlomové okamihy i všedný deň rodina ľahšie zvládla a aby ich človek prekonával dôstojne, na to sa sformovali rituály, ktoré podčiarkujú slávnostný, zábavný i smútočný akt.

Okrem písaného slova, kde sú vysvetlené základné zvyky a rituály našich predkov viažuce sa k rodinnému životu, radosť z knihy umocnia i fotografie Martina Habánka. Text spolu s vizualizáciou každej životnej situácie je názornou ukážkou toho, ako sme žili v minulosti. Autentický ľudový odev, pracovný i slávnostný, je zachytený na fotografiách v jeho prirodzenom prostredí. Môžeme vidieť, ako sa obliekala nevesta na sobáš, ako sa upevňovala na hlavu svadobná parta, ako prebiehalo snímanie party a nasadenie prvého čepca po sobáši a množstvo ďalších životných situácií od narodenia človeka až po smrť.“

Martin Habánek o knihe „Slovenské rodinné tradície na fotografiách“ pre Púchovské noviny povedal: „Je to moja úplne prvá kniha. Jej zrod sprevádzalo mnoho precestovaných kilometrov, horúcich aj studených dní, učenie sa pred fotením, zoznamovanie sa s regiónmi, s ich kultúrou, s ľuďmi a ich príbehmi.  Napriek všetkým problémom, ktorým som musel čeliť, pustil by som sa do toho znovu a veľmi rád. Zachovať dedičstvo ľudového odevu slovenských dedín, to je moje poslanie, ktoré splním a zanechám budúcim generáciám.“

Slavomír Flimmel, foto: Martin Habánek