Krásna spomienková lipa pripomína tragédiu pandémie Covid-19 už aj v Púchove

260

Ďalšia krásna lipa na ďalšom krásnom mieste pribudla ako živá spomienka na všetky obete pandémie, tentoraz v Púchove. Mesto si 8. októbra slávnostne uctilo obete koronavírusu jedinečným pietnym aktom. V spolupráci s občianskym združením Skutočné obete vysadilo na pamiatku všetkých ľudí, ktorí prišli o život v pandémii, výnimočnú spomienkovú lipu. Pripojilo sa tak do celoslovenského projektu Živých pietnych miest, ktorý organizuje OZ Skutočné obete. Lipa v Púchove je zatiaľ tretia na Slovensku. Unikátny strom vysadili v mestskom verejne prístupnom parku Europark.

„Na tragédiu pandémie a jej obete nesmieme nikdy zabudnúť. Svoj boj o život prehrali na Slovensku tisíce ľudí. Stratili sme mamy, otcov, manželky, manželov, súrodencov, starých rodičov, a to za mimoriadne dramatických okolností. Lipa, ktorú sme v Púchove vysadili, bude symbolicky žiť a dýchať za zosnulých. Zároveň je tento strom odkazom a mementom aj pre mnohé ďalšie generácie po nás. Pripomína nám, ako rýchlo sa dokáže náš život zmeniť a ako veľmi záleží na vzájomnej ohľaduplnosti a pomoci,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

Na pietnom akte sa zúčastnili primátorka Púchova Katarína Heneková, poslanci mestského zastupiteľstva a ďalší zástupcovia mesta.

„Už druhý rok prežívame obdobie strachu, úzkosti a hnevu, ale i neutíchajúcej nádeje. Pandémia aj v našom meste a v celom regióne nechala stopy zármutku zo straty blízkej osoby či z trvalých následkov na zdraví. Nepriaznivé ekonomické dopady pandémie pocítili viaceré rodiny, podnikatelia i samospráva. Je to však aj obdobie, kedy sme spojili sily a najmä v sociálnej oblasti hľadali možnosti pomoci pre tých najzraniteľnejších. Pomoc občanom smerovala najskôr zabezpečením a roznosom ochranných rúšok, respirátorov, dezinfekcie, následne rozvozom obedov, zabezpečovaním nákupov, distribúciou potravinových balíčkov, v ktorých činnostiach ešte pokračujeme. Zriadením transparentného účtu vďaka pravidelným darcom prispievame rodinám, ktoré pocítili nepriaznivé finančné následky tejto krízy už rok a pol. Hoci nemáme nemocnicu, veľmi rýchlo a účinne sme zorganizovali testovania i očkovania pre občanov tak, aby neboli obmedzení pri možnosti nástupu do práce, cestovať, športovať, a samozrejme preto, aby sme chránili ich zdravie. Spolupráca s Mládežníckym parlamentom mesta Púchov, dobrovoľníkmi, niektorými poslancami či jednotlivými občanmi, ktorí sa neboja pomáhať, je dôkazom, že stále máme nádej to spoločne zvládnuť.

Som veľmi rada, že práve v priestoroch mestského Europarku, kde si okrem iného pripomíname najvýznamnejšie míľniky dejín nášho mesta, bude vyrastať táto krásna lipa ako živý pomník obetiam pandémie a pripomienka tohto smutného obdobia, ktoré zasiahlo viac-menej každého z nás. Ďakujem touto cestou OZ Skutočné obete za možnosť si udalosti týchto dní pripomínať nielen dnes, ale aj v budúcnosti. Poďakovanie jednoznačne patrí všetkým zdravotníkom a ostatným osobám z prvej línie, ktorí neváhali aj napriek zložitej situácii zachraňovať životy a priamo zabezpečovali základné   životné   potreby   jednotlivcom i celým rodinám. S veľkou túžbou a nádejou sa pozerám do budúcnosti a verím, že táto kríza čoskoro skončí a na toto obdobie budeme spomínať ako na memento udalostí, ktoré vedia zvrátiť život z minúty na minútu. Všetkým prajem do nasledujúcich dní hlavne veľa zdravia, trpezlivosti a odhodlanosti. Zostaňme naďalej zodpovednými,“ uviedla primátorka Púchova Katarína Heneková.

Svoje skúsenosti s prácou v plnom nasadení počas oboch vĺn pandémie opisuje záchranár Viktor Barančík: „Prvá, ale hlavne druhá vlna pandémie nám ukázala, ako ľahko sa môže život otočiť naruby. Mnohí sa pýtajú, či sa na také niečo dá pripraviť? Čas ukáže, čo sa dalo a čo sa mohlo robiť inak. Práve čas je to, čo sme nemali my – zdravotníci, moji kolegovia v prvej línii a čas je to, čo chýbalo mnohým obetiam, aby sa dožili dnešných dní, možnosti zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19, žiť ďalej bez strachu. S mojimi kolegami sme celé hodiny nejedli, nepili, potili sa v overaloch a často išli až za hranice možného, ktoré ešte ďalej posúval zdravotnícky personál v nemocniciach, často to však nestačilo a končilo tragicky, boli sme svedkami vymierania celých rodín, starých aj mladých. Poučme sa, prosím, z minulosti a nedovoľme aby sa opakovala v prítomnosti.“

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Výsadba bude ďalej pokračovať v Čadci, Košiciach, Senci, Prešove, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Michalovciach, Trenčíne. Ďalší záujemcovia sa môžu nahlasovať cez www.skutocneobete.sk.

Členovia iniciatívy Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

www.skutocneobete.sk
Foto: Slavomír Flimmel