Tropické teploty, ktoré v posledných dňoch zachvátili Slovensko, spôsobujú zdravotné problémy najmä tým, ktorí sa ešte nevedia brániť – ambulancie aj pohotovosť v Púchove totiž plnia najmä detskí pacienti.
„Poviem to jednou vetou – rodičia absolútne nevedia zvládať teploty a nevedia, ako pred nimi chrániť svoje deti. Som z toho šokovaná,” vraví MUDr. Eva Cígerová z detskej ambulancie NsP Zdravie v Púchove. Podľa jej slov sú na tom v dnešných horúcich dňoch najhoršie najmä kojenci do jedného roka. „Keď je malé bábo v kočíku a vonku je tridsať stupňov, tak bude mať tých tridsať stupňov aj v kočíku. Nepomôže ani tienenie. Je to možno povedané drasticky, ale takéto deti by nemali v nijakom prípade chodiť von cez deň. Keď už, tak najneskôr do deviatej a potom zase v podvečerných hodinách. Ešte aj o šiestej je totiž 27 stupňov a to je na kojenca stále veľa.” Najmenším podľa nej zďaleka nestačí len materské mlieko – aj u nich musia rodičia dbať na pravidelný pitný režim. „Dieťa potrebuje obyčajnú prevarenú kohútikovú vodu, ktorá sa teraz veľmi preferuje, prípadne vychladený čaj. Treba ho kojiť a pravidelne „nalievať” tekutinami – každú polhodinu by si malo zo striekačky alebo z fľašky cucnúť aspoň 10 – 20 ml,” hovorí Eva Cígerová. „Väčšie deti, ktoré už papajú všetko ostatné, by mali vypiť aspoň jeden a pol litra vody. Nemyslím tým ale džúsy, myslím tým vodu – obyčajnú čistú vodu. Neodporúčajú sa žiadne koly, džúsy ani sladké nápoje, absolútne nič z toho.
Zodpovednosť je samozrejme na rodičoch. Dieťaťu musia vodu ponúkať počas celého dňa, samo si ju často nevypýta.” Detskí pacienti plnia ambulancie už od mája, dôvodom sú práve vysoké denné teploty. „Pre Púchov je to teraz dosť typické – kvôli teplu je v ovzduší veľa rôznych atypických vírusov, s ktorými sme sa doposiaľ nestretávali. Na dennom poriadku tu máme vracačky a hnačky. Deti jednoducho extrémne teploty nezvládajú a keď do seba nedostanú vodu, skončia na infúziách. V nemocnici ich máme každý týždeň niekoľko – dnes (v utorok – pozn.red) som posielala jedno, včera jedno, minulý týždeň ich bolo do nemocnice poslaných štyri alebo päť. Najmenšie detičky majú v týchto dňoch najmä vysoké teploty, stopercentne ich musí bolieť hlavička. Sú malátne, odkväcnuté. Známkou toho, že sú extrémne odvodnené, je otvor na hlavičke – veľká fontanela. Keď dieťaťu chýba voda, fontanela je úplne vpáčená,” vysvetľuje Eva Cígerová. Čuduje sa aj nad ďalšou vecou – dnešní rodičia podľa nej nevedia, ako dieťaťu znížiť teplotu. „Nevedia to napriek tomu, že je toho plný internet aj časopisy. Pri dieťati by mali stále byť, venovať sa mu, neustále ho nútiť piť. Lieky, ktorý teplotu zrážajú, nestačia – musí nastúpiť pitný režim. Rodičia sa navyše boja robiť studené zábaly, boja sa dať dieťaťu aj letnú sprchu. Na zrážanie teploty je to však ideálne a ja som veľmi prekvapená, že to nechcú robiť. Veď je to úplný základ,” dodáva.
Lepšie sú na tom dospelí – podľa službukonajúceho lekára pohotovosti v Púchove Gašpara Prcúcha kolapsy z tepla v posledných dňoch zaznamenané neboli. „Zdravotné problémy v dôsledku slnenia sme nemali, či sa to týka ošetrenia na ambulacii alebo výjazdov – na základe týchto slnečných „karambolov” sa nevyskytlo nič podstatné. Táto oblasť je možno menej postihnutá – iné je to v Bratislave a iné niekde v mestečku medzi kopcami, hovorí. „Pokiaľ ide o dospelých, mali by jednoznačne dbať na pitný režim – dnes sa o tom stále dookola hovorí v novinách aj v televízii. Ľudia by mali prijímať nápoje v dostatočnom rozsahu, dehydratovaný človek je totiž oslabený a potom kolapsu prepadne veľmi ľahko. Najlepšia je obyčajná pitná voda z vodovodu – sladké nápoje sa absolútne neodporúčajú a v takýchto horúcich dňoch sú absolútne nevhodné,” uzatvára Gašpar Prcúch.
Lucia Žatková