História 100 rokov púchovského futbalu (5. časť)

878

Okrúhle výročia futbalového klubu i Matadoru vyšperkovali Púchovčania postupom do I. ligy

Ročník 1995/1996 – 7. miesto, 45 bodov

Predsedom bol aj naďalej Ing. Kvasnica. V súvislosti so zvýšením počtu účastníkov I. ligy na 16 postupovali v tomto ročníku až štyri mužstvá. Na decembrovom slávnostnom zhromaždení pri príležitosti osláv 75. výročia vzniku futbalu v Púchove bol verejne prezentovaný záujem postúpiť medzi slovenskú futbalovú elitu. Káder mužstva nebol natoľko kvalitný, aby mohol v jarnej časti bojovať o postup. Káder navyše opustili Burdej, Hyžák, bratia Pavlišovci a Mariuniak. A tak ani príchod Urgeho, Bugalu, Petruša, Jančiho či Rafaelisa k podstatnému vylepšeniu postavenia v tabuľke nepomohli. Na funkciu manažéra klubu nastúpil Pavol Holeščák (na snímke) a v závere súťaže prevzal trénerský post po neúspešnom Hrivnákovi Jozef Zigo zo Žiliny. Najlepšími strelcami v ročníku boli so šiestimi gólmi Petruš a Janči, Lazor zaznamenal päť gólov, Vojtek, Staňo a Urge po štyri.

Ročník 1996/1997- 5. miesto, 61 bodov

Druhá liga sa v tomto ročníku rozšírila na 18 účastníkov. Pôsobenie v mužstve ukončili Jaroslav Rosina a Ivan Janči. Odišli aj nevydarené posily Trungel a Hepner, pre zranenie tiež Lazor. Naopak, mužstvo posilnili Stehel a P. Revák. Piate miesto nevyjadrovalo naše ambície, bolo výsledkom viacerých zakolísaní, najmä najvyššia prehra v Ružomberku 0:6. Prišla však od lídra súťaže, ktorý napokon spolu s Trenčínom postúpil do prvej ligy. Trénerom mužstva sa stal Štefan Tománek, asistentom bol jeho brat Jozef. Najlepším strelcom Púchova sa s desiatimi gólmi stal Urge, Petruš strelil deväť gólov, Ďuriš päť, Bugala, Rafaelis, Staňo a Revák po štyri.

Ročník 1997/1998 – 3. miesto, 56 bodov

Predsedom klubu sa stal PhDr. Mjartan. Postupové ambície boli vyjadrené kvalitným doplnením kádra. Prišli Lembakoali, Štrba, Klinovský, Flašík, Krauša Ceniga. Do mužstva sa postupne zapracovávali aj odchovanci Pavol Vavrík, Buchta a Škripec. Z mužstva odišli Meliš, Anton Suchý, Ďuriš a Ján Janči. Bol to dobrý ročník, no postupové priečky pripadli Nitre a Dubnici nad Váhom. V jesennej časti viedli mužstvo Tománkovci, v jarnej časti prišiel do funkcie asistenta Jozef Šuran. Najlepším strelcom Púchova bol s 11 gólmi Lembakoali, deväť gólov pridal Urge, päť Petruš a štyri Revák.

Ročník 1998/1999 – 4. miesto, 65 bodov

Hráčsky káder z predchádzajúcej sezóny dokázal svoju kvalitu, a preto vedenie nevidelo dôvod na väčšie zmeny v jeho zložení. Z mužstva odišli Stanislav Mráz a Jaroslav Vojtek. Prišli posily Kunzo a Privarčák. Na trénerský post nastúpil Jozef Šuran, asistenta mu robil Štefan Tománek. Dlhý čas sezóny hrali Púchovčania bez prehry. Tá nakoniec prišla v predposlednom kole v Nových Zámkoch 0:1 (v nie celkom regulárnych podmienkach), a tak sa z postupu tešili exligová Dunajská Streda a Senec. Štvrté miesto bolo však pevný základ pre postup v nasledujúcom ročníku. Najlepším strelcom sa stal s 13 gólmi Lembakoali, Bugala strelil deväť gólov, Krauš a Privarčák po päť. Púchovčania zaznamenali aj rekordný výsledok II. ligy, keď zvíťazili nad Vranovom 7:0.

Ročník 1999/2000 – 1. miesto, 79 bodov

Viacročné úsilie konečne prinieslo úspech v podobe víťazstva v II. lige a historického postupu do I. ligy. Veľkým konkurentom Púchovčanov boli v tejto sezóne Nováky. V zohratom mužstve nedošlo k podstatným zmenám, Púchovčania využili najmä získané skúsenosti. Zmena sa udiala na predsedníckom poste, novým predsedom sa stal Vlastimil Šamánek, na trénerskom poste pokračoval Jozef Šuran, asistenta mu robil Štefan Tománek. Prvenstvo a historický postup medzi slovenskú futbalovú elitu symbolicky zapadol do významného obdobia. Futbal v Púchove si pripomínal 80. výročie svojho vzniku, ekonomický garant úspechu – spoločnosť Matador, slávil 50. výročie začiatku výroby v Púchove.

Sedem odohratých ročníkov v podmienkach samostatného Slovenska tvorí pekný úsek v histórii futbalu v Púchove. Najmä jeho vyvrcholenie – postup do najvyššej slovenskej súťaže, isto potešil všetkých aktérov, ktorí sa oň pričinili. Vytvorili tiež predpoklady ďalších úspechov v I. lige.

O tom všetkom mohli predchádzajúce generácie iba snívať. Naplnilo sa tým aj želanie, ktoré odznelo pri oslavách 75.výročia futbalu v Púchove z úst vtedajšieho generálneho riaditeľa Matadoru Štefana Rosinu. Športový úspech bol tiež vhodným príspevkom k oslavám 50.výročia spustenia výroby v patronátnej firme Matador.

Postup Púchova do I. ligy nebol len krátkodobým jednorazovým vzplanutím, ale výsledkom niekoľkoročnej koncepčnej práce. Dosiahnuté výsledky počas päťročného pôsobenia v prvej lige možno právom označiť za úspešnú futbalovú päťročnicu. Podieľal sa na tom pracovitý a disciplinovaný hráčsky kolektív, realizačný tím, ale i funkcionársky zbor. Účinná bola spolupráca vedúcich funkcionárov Športového klubu Matador s pracovným kolektívom futbalového oddielu. Na prelome storočí, kedy sa zrodil tento úspech, bolo takéto funkcionárske nasadenie:

Vedenie ŠK MATADOR: Libor Mišák
Riaditeľ ŠK: Ján Kaššovic
Zástupcovia: Anton Novosad, Ivan Krošlák
Predseda FO: Vlastimil Šamánek
Členovia Rady FO: Vladimír Martinko, Ivan Kmošena, František Sieklik, Marián Chovanec
Fyzioterapeut: Ján Hromka
Vedúci mužstva: Pavol Žiačik

Realizačný tím:

Manažér: Pavol Holeščák
Manažér: Dušan Slovák
Tréner: Jozef Šuran
Asistent: Štefan Tománek
Lekár: Vladimír Fábry

V auguste 2020 vznikol v zmysle požiadaviek UEFA a Slovenského futbalového zväzu samostatný Futbalový klub Matador Púchov ako akciová spoločnosť. Riadilo ju predsedníctvo v čele s predsedom Jozefom Vozárom. Členmi predsedníctva boli Ivan Kmošena, Ľubomír Kysucký, Milan Mikolášik, Pavol Holeščák, Vlastimil Šamánek a Ján Kaššovic, ktorý zároveň vykonával aj funkciu riaditeľa futbalového klubu. V roku 2003 odišiel do dôchodku, na jeho miesto nastúpil Vladimír Martinko. Dozorná rada fungovala v tomto období v zložení Vladimír Somora, Marián Kurtin a Rudolf Mišovec.

Ďalšia zmena vo vedení klubu nastala v apríli 2004, kedy z funkcie predsedu predstavenstva odstúpil Jozef Vozár, odvtedy pracoval orgány klubu v nasledovnom zložení:

Predstavenstvo: Vladimír Šamánek, Ivan Kmošena, Milan Mikolášik, Ľubomír Kysucký, Vladimír Somora

Dozorná rada: Jozef Jankura, Rudolf Mišovec, Peter Veteška

Funkciu riaditeľa futbalového klubu vykonával Vladimír Martinko, manažérom bol Dušan Slovák.

(Pokračovanie v budúcom čísle)

Pozri 4. časť TU

Zdroj: Vavro Slovák – 85 rokov púchovského futbalu (2005)