Minister školstva Juraj Draxler presadzuje zdravšiu stravu pre deti – od septembra sa preto rozšíri zoznam predpísaných receptov pre školské jedálne. Nechýbajú v ňom viaceré novinky, v mnohých z nich „kraľuje“ tofu syr.
Polotovary po „taliansky“
Do školských jedální sme naposledy nakukli v roku 2012 – už vtedy sa ministerstvo školstva snažilo o „odľahčenie“ školskej stravy a jej obohatenie v duchu jedál českej a talianskej kuchyne. Vtedajšie receptúry, ktorých pravidelným tvorcom je práve ministerstvo, však vedúcim školských jedální príliš neulahodili – ich najväčším mínusom sa stal vysoký počet hlbokozmrazených polotovarov. „Podľa môjho názoru to boli všetko veci, ktoré si pretlačili niektoré firmy, so zdravím to nemalo vôbec nič spoločné. Bolo to o tom, ktorá firma mala silnejšie lakte – podľa toho vyzerali aj normy. Vtedy sme z ponúkaných receptov nezaradili nič, pretože my z polotovarov nevaríme vôbec. Všetko pripravujeme čerstvé. Keď sa pozerám na normy z roku 2012, vidím chaos, teraz vidím snahu niečo naozaj zmeniť,“ hovorí vedúca školskej jedálne ZŠ Gorazdova Anna Pavlisová. „Je to o sto percent lepšie. Je to zdravšie, všetko je to z čerstvých surovín, žiadne polotovary. Je tam viacej zeleniny, viacej tofu syra. Myslím si, že to ide s dobou, keby sme zostali pri tom, čo bolo kedysi, nebolo by to dobré. Deti dávno poznajú iné veci, boli by sme, ako sa povie, sto rokov za opicami,“ myslí si.
Oficiálne zámery
Podľa ministra školstva Juraja Draxlera by sa deti v školských jedálňach mali stravovať zdravšie a pestrejšie – soli a dochucovadlá majú nahradiť bylinky, syry, či orechy, pribudli aj jedlá zo zeleniny a rýb. V nových receptoch ministerstva sa objavuje napríklad tofu na všetky spôsoby, ryžovo-pšenová kaša, bulgur s králičím mäsom a zeleninou, placky z cukety či celozrnné cestoviny so špenátovou omáčkou. O tom, či recepty do svojho jedálneho lístka zaradia, rozhodujú školy sami – vedúce jedální však ďalšie rozšírenie možností vítajú. „Pozerali sme, čo z toho vyzerá dobre, priebežne to budeme zaraďovať. Skúšame len tie receptúry, ktoré sa nám pozdávajú a pri ktorých si myslíme, že by sa mohli osvedčiť. Svojich stravníkov už poznáme,“ hovorí vedúca jedálne ZŠ Komenského Drahoslava Hudecová. „Som potešená, keď sa objaví niečo, čo by mohlo byť prínosom pre školské stravovanie, pre nás je to rozšírenie našich možností. Mohli by sme skúsiť nejaké nové veci, ktoré sme doteraz nerobili, napríklad jednu prílohu – pečenú zeleninu posypanú syrom,“ vraví Anna Pavlisová zo školskej jedálne ZŠ Gorazdova. Od septembra bude mať pestrejší jedálniček aj ZŠ Mládežnícka. Vedúca jedálne Slavomíra Jágriková dúfa, že deťom sa ním zavďačia. „Novinky skúšame radi, aj pani kuchárka je spokojná, že sa zase vymyslí niečo nové. Sme radi za všetko, čo je lepšie, pretože keď sa kuchárky narobia, je im potom ľúto, keď to deti nejedia a jedlo sa musí vyhadzovať,“ vraví. Do školského „menu“ pribudne napríklad nátierka z tofu, brokolicovo – karfiolová polievka, či ryba s bylinkovo – orechovou kôrkou. „Sme radi za nové normy najmä čo sa týka rýb – je ich totiž málo a nie všetkom deťom chutia. Minulý rok zaradili napríklad rybu v paradajkovej omáčke s olivami, ktorá sa pomaly ani nedala jesť a deťom nechutila vôbec. Ryby pritom variť musíme,“ dodáva Slavomíra Jágriková. Otázny je úspech tofu syra, ktorý je súčasťou mnohých nových „školských“ receptov. Podľa ministerstva by mohol byť vhodnou a zdravou náhradou za neobľúbené mäso. „Keby im ho pripravili a dali skúsiť rodičia, možno by k tomu pristupovali inak. Zjedia ho jedine vtedy, keď o ňom nevedia – akonáhle sem prídu a vidia napísané „tofu“, tak sa okamžite otočia,“ hovorí vedúca jedálne ZŠ Gorazdova Anna Pavlisová. Polievka z tofu pre zmenu „frčí“ na ZŠ Mládežnícka, po minuloročnom „testovaní“ ju vedúca jedálne Slavomíra Jágriková zaradila do jedálnička natrvalo. Podľa ministerstva školstva sa majú zmeny dotknúť aj samotnej prípravy jedál -má sa menej smažiť a fritovať. „Vysmážať máme dovolené asi dvakrát do mesiaca, škôlky nesmú vôbec. Väčšinou preto dusíme a pečieme, máme to aj predpísané. Neviem, ktorá vedúca by si vzala na svedomie to, keby vysmážala viac, ako je dovolené,“ zamýšľa sa Drahoslava Hudecová zo ZŠ Komenského.
Sladkosti áno, zelenina nie
Chute detí sa výrazne nemenia, dlhodobý prím si držia najmä sladké jedlá. „Najradšej majú buchty s lekvárom, parené buchty, dukátové buchtičky… jáááj,“ smeje sa kuchárka Viera Muráňová, ktorá v školskej jedálni robí už dlhých 29 rokov. „To je úplná klasika. A keď vám poviem, že kurča a ryžu nemusia? Ryžu zjedia, mäso odnesú. Je to ťažké. Deti o mäso príliš nestoja, nechcú ani zeleninu, s tým my pri okienku nezmôžeme nič. Keď vidím, že niektoré dieťa je malé a nedočiahne, ešte sa sama natiahnem cez okienko a dám mu misku so šalátom rovno na tácku. Ja mu to síce dám, ale ono mi to hneď vyloží naspäť,“ hovorí. Podobné skúsenosti majú aj v školskej jedálni ZŠ Gorazdova. „Najradšej majú múčne jedlá, odmietajú mäso. Kupujem roštenec, kupujem lososa, teda samé kvalitné mäso, ktoré na sebe nemá ani trošičku mastného. Niektoré dieťa zje všetko a ešte aj od kamaráta, celkovo ale deti mäso nejedia. Nemajú ho veľmi radi,“ potvrdzuje vedúca tunajšej jedálne Anna Pavlisová. „Zo šalátov zjedia akurát uhorkový, mrkvový a šalát z hlávkovej kapusty, inak to je škoda roboty a surovín. Zeleninu nechcú, stále sa však vypytujú, kedy budú hranolky.“ Suverénne najobľúbenejším jedlom v ZŠ Mládežnícka je hovädzie mäso s ryžou – podľa vedúcej jedálne Slavomíry Jágrikovej zostávajú taniere detí po obede takmer prázdne. „Deti sú teraz iné, ako boli kedysi. Predtým nemali toľko výberu a viacej si vážili potravín. Teraz nie. Dáte im pomaranč, jablko, banán, jogurt – oni si to síce zoberú, ale potom je to pozahadzované odtiaľto až po križovatku. A nedeje sa to len na našej škole. Kdesi bude chyba, ale my s tým nespravíme nič,“ hovorí kuchárka Viera Muráňová z jedálne ZŠ Komenského.
Nereálne
Palacinky s kuracím mäsom a šampiňónmi, kuracie prsia na ihle alebo zemiakové placky? Doma áno, v škole vraj rozhodne nie. „Niečo samozrejme vyskúšame, pri niektorých receptoch však vidíme, že sú to nezmysly a ani ich skúšať nebudeme. Napríklad palacinky, ktorých sa deti dožadujú. Robiť ich ale nemôžeme, pretože by sme celý deň len „palacinkovali“ a natierali – okrem toho máme ešte desiate a iné veci. Nemôžeme si tu dovoliť vyrábať ani placky s mäsom pre 270 ľudí, to je nerealizovateľné,“ tvrdí vedúca jedálne ZŠ Komenského Drahoslava Hudecová. Rovnaký názor má aj Anna Pavlisová zo školskej jedálne ZŠ Gorazdova. Dôvodom nie je neochota, ale nedostatok času. „Žiaci sa často pýtajú aj na pizzu, to je takisto nemysliteľné. Keď už veľmi pišťali, skúsili sme objednať hlbokozmrazenú. Vtedy sa však sťažovali zase učitelia s tým, že nemáme používať polotovary. Prestali sme to robiť,“ vraví Slavomíra Jágriková zo ZŠ Mládežnícka. Hoci jedálne žiakov v novom školskom roku neprivítali práve palacinkami a pizzou, pripravili pre nich osvedčenú a obľúbenú klasiku. V ZŠ Komenského sa v prvý školský deň podával kurací rezeň v cestíčku so zemiakmi, v jedálni ZŠ Mládežnícka zase kuracie prsia na smotane s cestovinami. Žiaci ZŠ Gorazdova si pochutili na bravčovom po taliansky s ryžou.
Lucia Žatková