Projekt Detský čin roka je školský projekt zameraný́ na netradičnú formu etickej výchovy. Deti sa učia porozumieť realite cez skúsenosti ich rovesníkov. Vďaka skutočným príbehom majú možnosť pochopiť, že pomoc a spolupatričnosť môže mať rôzne podoby. Deti príbehy čítajú na školách a majú príležitosť sa vcítiť do reálnych detských hrdinov a uvedomiť si svoje vlastné možnosti. Práca s príbehmi podporuje v deťoch pocit zodpovednosti za prostredie v ktorom žijú i za vzťahy, ktoré udržiavajú. 23. ročník projektu prebieha pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Mnohé vedecké štúdie dokazujú že konanie dobra prospieva duševnému zdraviu jednotlivca i celej spoločnosti. V súčasnosti možno viac ako inokedy potrebujeme tieto pozitívne impulzy. Projekt Detský čin roka tak vnáša ako do školského prostredia tak i do celej spoločnosti inšpiratívne príklady ako pomáhať ľudom i prírode.
V prvej etape projektu OZ Detsky čin roka dostalo stovky príbehov o dobrých skutkoch detí. Do projektu sa zapojilo 82 škôl a dobré skutky vykonalo 1315 detí či už jednotlivo, alebo ako kolektívy.
„Ďakujeme za všetky príbehy o detských skutkoch. Každý z nich, veľký či malý, aj keď nebol zaradený do nominácie, už urobil náš svet krajší a lepší a to je to najcennejšie.“ uviedla k projektu štatutárka o.z. Detský čin roka, Saša Broadhurst-Petrovická.
PRIEBEH PROJEKTU
V prvej etape projektu občianske združenie Detský čin roka motivovalo deti k robeniu dobrých skutkov a vyzvalo deti i verejnosť k zaslaniu príbehov o dobrých skutkoch detí. Písali deti, učitelia, rodičia i neznámi ľudia, ktorým deti pomohli. Počas leta výberová komisia vybrala 40 nominovaných skutkov v ôsmich kategóriách.
ČÍTANIE PRÍBEHOV NA ŠKOLÁCH
V týchto dňoch začína druhá etapa projektu. Organizátori projektu zaslali začiatkom októbra online pedagogický materiál s vybranými skutkami do 2200 základných škôl a školských úradov.
Učitelia s deťmi čítajú príbehy na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka, náboženskej výchovy či v školskom klube. Spoločne sa rozprávajú s deťmi o príbehoch a hodnotách, ktoré detské skutky prinášajú.
V roku 2023 sú príbehy k dispozícii aj v online forme. Príbehy načítali Katarína Brychtová a Ludwig Bagin a sú dostupné na webstránke www.detskycin.sk
DETSKÁ POROTA
Každé dieťa má právo vybrať a oceniť jeden z príbehov v každej kategórii, čo je podľa pedagógov mimoriadne zaujímavá skúsenosť pre deti. Uvedomujú si rozdiely vo výbere príbehov, učia sa chápať rozdielnosť vo vnímaní, snažia sa navzájom o príbehoch hovoriť. Rovnako právo individuálneho hlasu dáva každému dieťaťu možnosť si uvedomiť vlastnú jedinečnú hodnotu a akceptáciu zo strany ako kolektívu, tak i celej spoločnosti. Práve Detská porota rozhodne o tom, ktorých osem skutkov získa ocenenie Detský čin roka 2023. Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu detskej poroty, budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri 2023.
Školy môžu zasielať svoje hlasy poštou alebo elektronicky na www.detskycin.sk
Online anketa pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk
Anketa pre verejnosť je pripravená predovšetkým pre dospelých, ktorí touto formou môžu prispieť na projekt, podporiť dobro a hlavne sa inšpirovať dobrými skutkami detí. Je to tiež cesta ako scitlivieť verejnosť k témam, ktoré projekt prináša a zároveň je to prejavenie rešpektu a akceptácie detí zo strany verejnosti. Jeden skutok za všetky kategórie, ktorý získa najväčšiu podporu verejnosti, získa ocenenie Cena ĽudiaĽuďom.sk.
Verejnosť sa môže do hlasovania zapojiť cez portál: http://detskycin.ludialudom.sk
Za dobré skutky detí môžu deti aj verejnosť hlasovať v nasledovných ôsmich kategóriách:
1. Záchrana ľudského života
2. Pomoc v rodine
3. Pomoc rovesníkom
4. Pomoc ľuďom
5. Pomoc prírode
6. Dobrý nápad
7. Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký Čin
8. Dobrý čin na nete
Obe hlasovania budú prebiehať do 30. novembra 2023
detskycin.ludialudom.sk