Alexandra Ridošková ide na Majstrovstvá Európy

874

V minulosti sme už čitateľov PN informovali o úspechoch Alexandry Ridoškovej v športovej streľbe. V súčasnosti sa pripravuje na Majstrovstvá Slovenska a Majstrovstvá Európy. Požiadali sme ju, aby prezradila niečo o sebe a svojich aktivitách.

Volám sa Alexandra Ridošková, mám 17 rokov a som študentka Gymnázia v Púchove. Aktívne sa venujem IPSC (športová dynamická streľba). V obľube mám aj iné športové aktivity – atletika, lyžovanie, plávanie a, samozrejme, tanec. V minulosti som sa 12 rokov venovala krasokorčuľovaniu a pri každej príležitosti sa na ľadovú plochu rada vraciam. Okrem športových aktivít rada trávim svoj voľný čas s mojimi domácimi miláčikmi (psy a mačky). Rada háčkujem a kreslím.

Ako si sa dostala k športovej streľbe?

K športovej streľbe som sa dostala pred dvoma rokmi, kedy som uvažovala o ukončení športovej kariéry v krasokorčuľovaní. V lete v roku 2021 som sledovala letné olympijské hry v mierenej streľbe a táto disciplína ma zaujala. Začala som pravidelnejšie navštevovať strelnicu, kde som si vyskúšala streľbu z viacerých zbraní. Chýbala mi však akčnosť a pohyb, na ktorý som bola zvyknutá v krasokorčuľovaní, a to ma priviedlo k IPSC. Momentálne sa tejto streleckej disciplíne venujem naplno.

Povedz čitateľom PN niečo o samotnej športovej streľbe – ako sa delí na kategórie a aké súťaže existujú na Slovensku?

IPSC športová dynamická streľba je strelecká disciplína, ktorej podstatou je získať maximálny počet bodov za minimálny čas. Strieľa sa na malé a veľké papierové IPSC terče, malé a veľké železné terče na rôzne vzdialenosti v rôzne postavených streleckých situáciách. Niektoré terče sú statické, iné sú pohyblivé (výsuvné, kývajúce sa, otáčajúce sa) alebo sú čiastočne prekryté penalizačným terčom. V tejto streleckej disciplíne je najdôležitejšia bezpečnosť, dodržiavanie uhlov, bezpečná manipulácia so zbraňou, akékoľvek porušenie bezpečnosti znamená okamžitú diskvalifikáciu strelca. Dôležité je stanoviť si správnu taktiku riešenia streleckej situácie, ďalej koordinácia pohybov pri presunoch, stabilizácia, časovanie, rytmus no a hlavne presnosť streľby (presná muška), a to všetko v medziach pravidiel IPSC.

V IPSC je niekoľko divízií, z ktorej každá má svoje kategórie – štandard, production, production optics, classic, open a PCC. Ja súťažím v divíziách štandard a PCC v kategórii lady. Ďalšie kategórie sú super junior, junior, regular, senior a super senior. Na národnej a medzinárodnej úrovni sa organizujú súťaže úrovne level 1 až level 5. Levely súťaží sa určujú podľa náročnosti streleckých situácií. Majstrovstvá Európy je level 4 a Majstrovstvá sveta level 5. Na medzinárodných súťažiach od úrovne level 3 sa okrem trofeje získava aj tzv. prezidentská medaila (medaila prezidenta IPSC), avšak počet účastníkov v konkrétnej kategórii musí byť minimálne 5.

Prezraď nám, aké najlepšie výsledky si dosiahla v uplynulom období.

V minulom roku som sa zúčastnila množstva národných a medzinárodných súťaží. Najvýznamnejšie boli Majstrovstvá Slovenska – divízia štandard, kategória ženy (pištoľ), kde som ako nováčik obsadila 5. priečku. Ďalej to boli Majstrovstvá Slovenska – divízia PCC, kategória junior (karabína), kde som získala titul Majsterky Slovenska. Následne na to mi bola pridelená miestenka na Majstrovstvá sveta v Thajsku, kde som sa v divízii štandard umiestnila na 15. mieste, a to v kategórii medzi ženami.

Aktuálnu súťažnú sezónu som začala ziskom mnohých pódiových umiestení a následne som sa stala majsterkou Slovenska v divízii štandard, kategória lady a zároveň víťazkou súťaže Rebels Trophy a získala som svoju prvú prezidentskú medailu. Počas tohto leta mi do zbierky pribudli ďalšie dve prezidentské medaile a podarilo sa mi vyhrať medzinárodné súťaže v Piešťanoch a Budapešti. V súčasnosti sa pripravujem na Majstrovstvá Slovenska v PCC (karabína) a vrchol sezóny ukončím na Majstrovstvách Európy, ktoré sa budú konať už o mesiac v Gréckom meste Corinth. Všetko podriaďujem príprave na túto súťaž s cieľom urobiť čo najlepší výsledok, a tak čo najlepšie reprezentovať Slovenskú republiku.

Príprava na Majstrovstvá Európy je určite finančne náročná. Kde trénuješ a kto ťa podporuje?

Príprava na Majstrovstvá Európy je veľmi náročná po fyzickej, psychickej a, samozrejme, aj po finančnej stránke. Trénujem od pondelka do piatku, niekoľko hodín denne. Tréningová príprava je rozdelená na niekoľko častí, ktoré sa skladajú zo streleckej prípravy, fyzickej kondičnej prípravy a mentálnej prípravy. Za jeden mesiac vystrieľam na tréningoch cca 7000 nábojov. Víkendy trávim väčšinou na súťažiach. Ak zrovna nemám súťažný víkend, doprajem si oddych, masáž, fyzioterapiu, wellness.

Za podporu a ústretovosť ďakujem mojim sponzorom – partnerom: Český výrobca zbraní KMR Precision Arms (výrobca pištolí a športových špeciálov), GRAND POWER – Slovenský výrobca zbraní (PCC), 4Shooters – strelecké vybavenie a doplnky pre I.P.S.C., tréningová činnosť, Kompava – Slovenský výrobca výživových doplnkov nielen pre športovcov, strelnica DM – ARMY. Moje srdečné poďakovanie patrí aj vedeniu Slovenskej asociácie dynamickej streľby, vedeniu mesta Púchov, vedeniu Gymnázia Púchov ako aj všetkým mojim fanúšikom a ostatným mojim podporovateľom. Moje najväčšie poďakovanie však patrí mojej rodine, rodičom a mojej sestre. ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM. #AJKA #ajkatim

Otázky kládol Slavomír Flimmel.
Foto: Archív A. Ridoškovej