Ak sa bude dariť futbalu v Púchove, bude sa dariť aj okolitým obciam

1657

V 37. čísle Púchovských novín pokračujeme v predstavovaní manažmentu MŠK Púchov. O situácii v púchovskom futbale sme sa rozprávali s Mgr. Ladislavom Loužeckým. 

Na akej funkcii pôsobíte v rámci MŠK Púchov?

Od 1. júla tohto roku som prebral agendu po p. Mjartanovi a pracujem v MŠK Púchov ako manažér futbalu. Do funkcie som vhupol rovnými nohami v čase transformácie, keď sme sa museli učiť ako fungovať vyložene z verejných prostriedkov. Tým, že futbal v Púchove prešiel pod MŠK, je jeho fungovanie z hľadiska obstarávania, objednávania a nakupovania a zabezpečenia športovej činnosti  zložitejšie ako v čase, keď figuroval v rámci občianskeho združenia.

Čo je náplňou Vašej práce?

Starám sa o zabezpečenie chodu klubu z hľadiska materiálneho zabezpečenia, usporiadateľskej a zdravotnej služby, trénerského a hráčskeho obsadenia a dopĺňania jednotlivých družstiev. Plním úlohu  trénerského metodika, asistenta . Mám na starosti delegované osoby na majstrovských stretnutiach , ako aj logistiku , dopravu,  zabezpečenie hracích plôch, halových turnajov doma –vonku , čo pri počte desiatich mládežníckych tímov a členskej základni o sile dvoch stoviek aktívnych členov nie je jednoduchá vec. Taký mládežnícky aparát ako my má v tretej lige dospelých už len Horná Nitra a Dubnica. Ostatné tímy majú mužov, jeden dorast a jedných žiakov, alebo prípravku.  Ako ISSF klubový manažér mám zároveň prístupový kód do informačného systému Slovenského futbalového zväzu, prostredníctvom ktorého vybavujem množstvo agendy spojenej s riadiacimi orgánmi jednotlivých súťaží. V neposlednom rade oslovujem sponzorov a nových reklamných partnerov, o čom svedčia nové banery na štadióne. Medzi príjemnejšie aktivity patrí organizovanie rôznych P.R. podujatí a nastavenie spolupráce s aktívne sa formujúcim fan klubom. Na jednu hlavu je toho celkom dosť a aj keď mám na sekretariáte asistentku, pomoc v oblasti marketingu by som uvítal.

Ako hodnotíte stav púchovského futbalu?

Ubehla veľmi krátka doba na hodnotenie stavu, no prechodom pod MŠK sa situácia zastabilizovala hlavne z ekonomického hľadiska. Dá sa povedať, že futbal je v Púchove na vzostupe, čoho dôkazom je aj forma a tabuľkové postavenie mužstva dospelých pod vedením trénera Vágnera a taktiež reakcie fanúšikov a bývalých funkcionárov. (samozrejme nie všetkých- neprajníkov a závistlivcov je vždy dosť).

Štandardne dobre sa ukazuje starší dorast, no už tradične máme problémy s doplnením kádra v kategórii U17 hráčmi z kategórie U15. Prechod zo základnej na strednú školu, respektíve zo žiakov do dorastu je kritický aj v tom, že nie každý z chlapcov ostáva na škole v Púchove alebo blízkom okolí. Ak tomuto problému chceme v budúcnosti zamedziť, musíme vyvolať diskusiu s miestnymi strednými školami a zistiť, či vieme chlapcom z U15 poskytnúť adekvátny študijný program zameraný aj na rozvoj ich futbalových schopností.

Pohybovo nadané deti predškolského veku a 1.stupňa ZŠ sa snažíme zachytávať prostredníctvom krúžkovej činnosti so zameraním na futbal, ktorá sa nám rozbehla na troch mestských základných školách. Deti trénujú raz do týždňa pod odborným vedením trojice Strelčík, Mynář, Vanák. Sú to hráči „A“ mužstva dospelých, prví dvaja navyše študujú FTVŠ. Najlepší z týchto krúžkov potom prejdú do mladšej prípravky.

V oblasti personálneho zabezpečenia klubu sú ešte určité rezervy, no ako som už spomenul, celkové nastavenie si vyžaduje trochu viac času.

DSC_1250

Vládne v klube spokojnosť s vývojom jesennej časti futbalových súťaži?

Čo sa najmenších týka, sme veľmi radi, že nám fungujú predprípravka a prípravka, ktoré nehrali súťaže, ale miniturnaje. Aj kategórie U9 a U10 dosahujú veľmi dobré výsledky, U11 je suverénne prvá a dosahuje pekné výsledky aj v medzinárodnej konfrontácii. Kategória U12 je v prvej lige tretia od konca, ale chlapci súperia s Trenčínom, Slovanom, Trnavou, Nitrou či Senicou, teda tímami, ktoré majú na Slovenské pomery nadštandardné podmienky. Na spodných priečkach bojujú tak isto chlapci z U13 a U14. To sú ale kritické ročníky, ktoré teraz, nie svojou vinou, doplácajú na minulosť. V čase, keď sa mali učiť  základy futbalovej abecedy, zamykali sa šatne, ihriská , neplnili sa prísľuby …. Sklamaní sme z výsledkov U15, ktorá je po jeseni posledná. Chalani majú herne a hlavne výsledkovo rozhodne na viac, zimnú prípravu sa budeme snažiť nastaviť tak, aby sme súťaž zachránili. Pretože ak vypadne z prvej ligy U15, padnú s ňou o súťaž nižšie aj U14, U13 a U12. A od Trenčína po Žilinu nemá prvú žiacku ligu okrem Púchova nikto, ani Považská Bystrica alebo Dubnica.

 Aká je situácia v kategórii dorastu?

Pri mužstve U17, ktoré je momentálne v druhej lige štvrté od konca, riešime brankársky problém. Po U15 skončili obaja gólmani, v zápasoch teda chytali hráči z poľa a taktiež sme ostaršili brankára z U15. Ak doplníme brankársky post a získame pár hráčov, U17 sa zdvihne, potenciál na to má. Starší dorast sa aj vďaka výbornému finišu vyšvihol na priebežné tretie miesto druhej ligy, počas sezóny sa ale chalani nevyhli výkyvom. V zápasoch, kde by mali vyhrať, úlohu favorita nesplnili, na druhej strane dokázali víťaziť, keď to od nich málokto čakal. Môžu sa pobiť o prvé miesto, no z dôvodu nedostatočnej infraštruktúry a chýbajúcej umelej plochy, žiaľ, bez možnosti postupu.

Rozviňte, prosím, túto myšlienku…

Dlho platilo, že „ Púchov mal čo a nemal kde“, zatiaľ čo „ Považská Bystrica mala kde a nemala čo“. To bude minulosť, nakoľko Bystričania onedlho budú prestrihávať pásku na umelej tráve  najnovšej generácie. Bystrica je prvá v tretej lige dorastu, majú ambíciu postúpiť. Ak v horizonte jedného, dvoch rokov nevybudujeme v Púchove ihrisko s umelou trávou, stratíme konkurenčnú výhodu v tom, že ponúkame  šikovným hráčom z okolia vyššie súťaže. Bez umelej plochy sa nemôžeme uchádzať o prvú ligu dorastu, o útvary talentovanej mládeže  tzv. ÚTM, ani o futbalovú akadémiu. Dubnica, Považská Bystrica, Žilina aj Trenčín môžu mať o stovky tréningových hodín viac na kvalitnom, rovnom teréne.

Napriek tomu zatiaľ nie je núdza o talenty ani v Púchove…

Situácia je taká, že v momente, keď sa ukáže enormne nadané dieťa, preberú ho skauti už v žiackom veku a zaradia  ho do akadémie v Žiline, Trenčíne či Senici, samozrejme so súhlasom rodiča, bez vyjadrenia materského klubu za odstupné , ktoré nie je zvlášť vysoké, ale v súlade s prestupovým poriadkom. V minulom roku nám takto odišiel Pišoja, ktorý je v Trenčíne, pred dvoma rokmi prestúpil do Žiliny  talentovaný Moško.  Aj teraz máme medzi žiakmi talentovaných futbalistov, keďže sa ale ich tímy pohybujú na koncoch tabuľky, zatiaľ zdarne unikáme pozornosti skautov. Aspoň dúfam.

Mohla by situáciu vyriešiť zlepšená komunikácia a spolupráca s okolitými obcami na poli výmeny talentovaných hráčov?

Okolité obce by si mali uvedomiť, že pokiaľ sa bude dariť Púchovu, bude sa dariť aj im. Pozrite sa na káder dospelých Beluše a čiastočne aj Lednických Rovní – tí hráči prešli púchovskou mládežou, mnohí aj mužmi. Výhodou Púchova je, že ponúka vyššie súťaže ako okolité obce. Pokiaľ nám ony  pustia talentovaného jedinca, ten sa im môže vrátiť len kvalitnejší, vyhratejší z prvej ligy žiakov či druhej ligy dorastencov. Keď na to má, bude hrať u mužov, keď nie, vráti sa so skúsenosťami, ktoré by na dedine nikdy nezískal. Čo sa týka hosťovania, snažil som sa vyjsť v ústrety v rámci letného prestupového termínu všetkým obciam na okolí s podmienkami a žiadosťami na hráčov. Keď sme my chceli chlapca, snažili sme sa pomôcť materiálne (lopty, rozlišovacie dresy), alebo vymeniť hráča za hráča, pokojne si to overte.

Nie je našou snahou likvidovať okolité kluby, naopak chceme ponúkať talentom vyššie súťaže, športový rast a klubom materiálnu pomoc, prípadne hráčsku kompenzáciu. Z hľadiska najtalentovanejších prípravkárov po mladších žiakov sa zameriame na okres Púchov, na poli starších žiakov  a dorastu chceme rozšíriť spoluprácu od Žiliny  po Trenčín. Dôležité je, aby sme dokázali podchytiť najtalentovanejších jednotlivcov z Lednických Rovní, Ilavy, Beluše, Púchovskej doliny, Udiče, Marikovej, Košece či Ladiec. No prioritou pre mňa ostáva práca s púchovskými deťmi z púchovských pláckov a sídlisk, z ktorých v minulosti vyrástlo množstvo výborných futbalistov. A  hlavne všetkým doprajme adekvátne podmienky na športovanie hodné 21.storočia.

 

Ladislav Loužecký, narodený 21.3.1969 v Považskej Bystrici. Absolvent gymnázia v Púchove a pedagogickej fakulty vysokej školy v Nitre. Po skončení štúdií učil dva roky  na ZŠ Mládežnícka a devätnásť rokov na gymnáziu v Púchove. ruštinu, zemepis a telesnú výchovu.

Ako futbalový brankár chytal za mládežnícke kategórie v Púchove, neskôr v juniorke Plastiky Nitra, Vrábľoch, Veľkom Krtíši, Beluši a Ladcoch. Trénersky viedol postupne všetky mládežnícke kategórie v Púchove, dorast v Ladcoch a Streženiciach a mužov v Beluši a Nimnici. Ako tréner a v súčasnosti  aj športový riaditeľ SHSO sa venuje unifikovanému futbalu na Slovensku. S tímom futbalistov s mentálnym hendikepom a ich zdravých spoluhráčov získal na tohtoročnej Svetovej letnej špeciálnej olympiáde v Los Angeles bronzovú medailu.

-lef-