7. apríl 2017 – Svetový deň zdravia s heslom: Depresia – hovorme o nej

261

Depresia je jednou z hlavných zdravotných výziev v európskom regióne a je zároveň ústrednou témou Svetového dňa zdravia v roku 2017.

Depresia patrí k najčastejším psychickým poruchám. Ženy ňou trpia dvakrát častejšie ako muži. Súvisí to najmä s hormonálnymi zmenami (menštruácia, gravidita, popôrodná depresia). Muži oveľa ťažšie priznávajú, že trpia depresiou, preto u nich môže dlhšie zostať nezistená. Celkovo depresií vo svete pribúda a ich výskyt sa presúva do mladšieho veku. Z hľadiska veku je najviac mužov i žien postihnutých vo veku 25 – 44 rokov, pričom podstatne nižšie percento vzniká vo veku nad 65 rokov.

Je liečiteľná. Platí, že čím skôr človek s liečbou začne, tým skôr odznie. Liečba ťažkých depresií sa nezaobíde bez liekov – antidepresív. Treba ju liečiť, v závažných štádiách to chorý sám nezvládne a dôsledky môžu byť fatálne. Zistilo sa, že 5 až 15 percent pacientov spácha samovraždu. Riziko samovraždy u depresívnych detí je až 20 – krát vyššie než v bežnej populácii.

Depresia nie je len „zlá nálada“ či pocity smútku. Nie je to znak osobnej slabosti alebo stav, ktorý možno prekonať silnou vôľou. Líši sa tým, že je intenzívnejšia a hlbšia ako smútok, trvá viac ako dva týždne. Je to choroba, ktorá ovplyvňuje každodenné fungovanie človeka, ovplyvňuje spôsob akým človek je, spí, čo si myslí o sebe a okolitých veciach. Jej základným rysom je patická (chorobná) nálada spojená s inými príznakmi, ako je napríklad porucha chuti do jedla, zmena telesnej hmotnosti, poruchy spánku, strata energie, problémy so sústredením a premýšľaním, myšlienky na samovraždu, dokonca i samovražedné pokusy. Kritickým je najmä nahromadenie viacerých ťaživých životných situácií v relatívne krátkom časovom období.

Sezónna depresívna porucha sa objavuje na jeseň a v zime, mizne na jar a v lete. Od iných typov depresie sa líši tým, že je sprevádzaná zvýšenou chuťou do jedla (najmä chuťou na sladké), priberaním, zvýšenou spavosťou a podvečerným zhoršením nálady.

Odporúčania na podporu duševného zdravia
• Naladiť pozitívne sa dá nezávisle od vonkajšieho prostredia, okolností, či situácie. Nájdite si vhodné aktivity, ktoré vás potešia, nájdite si spoločenstvo ľudí, spoločnosť človeka, ktorý vám rozumie a bude vám oporou.

• Na chvíľu sa zastavte, zamyslite sa nad životnými prioritami. Skúste sa tiež zamyslieť, či ste počas roka nezanedbávali niektoré oblasti vášho života (osobný život, rodinu, priateľov, fyzickú aktivitu, oddych…) a skúste si nájsť vo svojom živote pre ne miesto. • Usilujte sa nachádzať rovnováhu medzi súkromným, rodinným životom a prácou.

• Pohyb si doprajte za každých okolností. V tele uvoľňuje látky – endorfíny a serotonín, ktoré zlepšujú náladu a zároveň znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu. Zmierňuje nahromadené napätie, ktoré sa tak uvoľní.

• Udržujte zdravé medziľudské vzťahy a aj vy sami prispievajte k ich rozvíjaniu a upevňovaniu. Príjemný pocit si môžete navodiť aj tým, že niekomu vo svojom okolí urobíte radosť. Pôsobí to ako bumerang –budete mať radosť aj vy sami.

• Dostatok spánku tiež pomáha. U dospelého človeka by mal spánok trvať minimálne 7 hodín. Najkvalitnejší spánok je pred polnocou. Hlboký bezsenný spánok najlepšie regeneruje celý organizmus.

• Nezostávajte príliš vážnymi. Udržujte v sebe humorný pohľad na život. Uvoľňujúci a protistresový účinok smiechu pretrváva ešte dlho potom, čo ste sa prestali smiať.

• Nájdite si spôsob ako uvoľniť negatívne emócie, upokojiť sa a zlepšiť náladu (rozhovor s priateľom, zájdite na miesta, kde sa cítite dobre, nájdite si aktivitu, ktorú robíte radi, …).

• Vnútorné konflikty a problémy sú aj s nepríjemnými pocitmi s nimi spojenými súčasťou života, nemôžeme ich z neho vylúčiť, ale môžeme sa sami snažiť lepšie sa pripraviť na ich riešenie a zvládanie.

• Sedavý spôsob života spolu s nezdravým a nadmerným stravovaním vám náladu nezlepší.

Pokiaľ u vás pretrváva smutná, úzkostná, alebo „prázdna“ nálada, strata záujmu a radosti, môže ísť o začínajúcu depresiu. V takomto prípade je namieste vyhľadať odbornú pomoc.

Spracoval:  Reg. úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici