Z družobného zápisníka

377

V čase šíriaceho sa koronavírusu boli z praktického a zdravotného hľadiska zrušené tradičné radničné návštevy družobných miest Púchova. Aj vzhľadom k nedávnemu telemostu medzi mestami Púchov a Omsk Vám prinášam pár vetami obzretie sa za minuloročnou družobnou návštevou Omska.

Vedeli ste, že mesto Omsk v Ruskej federácii je čo do rozlohy a počtu obyvateľov porovnateľné so stovežatou Prahou? Len tak pre zaujímavosť, má cca 1,17 milióna obyvateľov a rozlohu cca 522 km², rozprestiera sa po dĺžke asi 40 km na sútoku riek Irtyš a Om. Je to druhé najväčšie mesto na Sibíri. Táto destinácia medzi cestovateľmi z našich končín je pomerne málo vyhľadávaná a to z pochopiteľných príčin. Niekedy na začiatku spolupráce medzi radnicami Púchova a Omska vzdialenosť nerozhodovala. Treba poznamenať, že za myšlienkou spolupráce patrí vďaka vtedajšej vlajkovej lode slovenského priemyslu-firme Matador. Táto družba pretrváva už 24 rokov.

V auguste 2019 sa družobnej návštevy Omska-mesta v srdci západno-sibírskej pláne zúčastnila delegácia mesta Púchov v zložení: poslanec MsZ Cyril Crkoň a v tom čase zamestnanec Púchov servis, s.r.o. Ladislav Loužecký. Trasa cesty viedla Púchov-Viedeň-Moskva-Omsk-Moskva-Bratislava-Púchov. Za pohorím Ural v centre západnej Sibíri, v stepnej oblasti na hraniciach s územím Kazachstanu je oproti nášmu stredoeurópskemu času posun až o štyri hodiny dopredu. Privítalo nás v celku príjemné letné počasie a od pristátia do vzlietnutia na tunajšom medzinárodnom letisku aj príjemní a dobrosrdeční ľudia.

Mesto žilo oslavou 303. výročia od jeho založenia a vo veľkom štýle sa oslavoval „Deň mesta“. Na začiatku profesionálne a bohato pripraveného kultúrneho programu sa púchovská delegácia stretla s primátorkou Omska O. N. Fadinou, kde sme si vymenili vzájomné pozdravy s vopred pripravenými mestskými prezentami. Že Slovensko a hlavne mesto Púchov má cveng v tejto časti sveta, sme sa mohli na vlastné oči a uši presvedčiť pri stretnutí a komunikácii s domácimi občanmi, pri ktorých bolo cítiť závan nostalgie a spomienok na už neexistujúci spoločný gumárenský podnikateľský projekt Matador-Omskšina.

Omsk počas osláv dýchal športom (sibírsky medzinárodný maratón), kultúrou (desiatka divadiel), radosťou, jarmokom, výstavami (flóra), besedami pod holým nebom, otvorenými medzinárodnými majstrovstvami Ruska družstiev v ohňostroji. Od novej a modernej tváre Omska sme sa preniesli naprieč jeho históriou a založením. Okrem prehĺbenia dlhoročnej spolupráce medzi týmito mestami, bola táto pracovná cesta zdrojom inšpirácií vo verejno-prospešnej činnosti. Z množstva našich aktivít okrem zaujímavého a na naše pomery bohatého kultúrneho programu vyčnieva návšteva radnice Omska, stretnutie s ďalšími hosťami družobných miest mesta Omsk, ktorých bolo cez päť desiatok.

Pre zaujímavosť vám ešte ponúkam zopár zaujímavostí o hlavnom kultúrnom meste Sibíri. Okrem iného Omsk je administratívnym centrom v regióne, je dôležitým železničným uzlom, v ktorom sa spájajú dve vetvy transibírskej magistrály. Je to mesto kontrastov (nového a starého), má krásnu pravoslávnu katedrálu Nanebovzatia Panny Márie. Dostalo pomenovanie brána Sibíri s preslávenými vedeckými osobnosťami, vysokými školami, kultúrnymi a kreatívnymi organizáciami, športom. A ak ešte niekto nevie, v Púchove žije niekoľko šťastných spoločných manželstiev z týchto „našich dvoch miest“. Tomu sa vraví družba! Do budúcna sa nám otvára priestor na rozširovanie priateľstva medzi školami, kultúrnymi inštitúciami, športovými klubmi.

Omsk je miestom, ktorého krásu a veľkosť pochopíte až po pár dňoch. Spoza nových sivých panelákov sa vám vynoria prekrásne chrámy, história. V zachmúrených tvárach domácich objavíte úsmev, skutočnú ruskú srdečnosť a pohostinnosť. Prišli sme ako skromná púchovská delegácia a odchádzali sme ako vážení hostia. A tento pocit ostal dlho v nás aj po našom šťastlivom návrate domov.

Cyril Crkoň, poslanec MsZ