Návšteva splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza

478

V piatok 15. februára navštívil Púchov splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity má za úlohu navrhovať a koordinovať činnosti smerujúce k riešeniu problémov rómskej menšiny a pomáha vláde SR uskutočňovať systémové riešenia na dosiahnutie rovnoprávneho postavenia občanov patriacich k rómskej menšine v spoločnosti. Vládny splnomocnenec prišiel do Púchova na pozvanie primátorky Kataríny Henekovej. Spolu s riaditeľom odboru koncepcií a analýz svojho úradu Jurajom Kurucom zavítal najskôr na radnicu, kde sa okrem primátorky stretli aj s poslancom mestského zastupiteľstva Jánom Riškom a vedúcimi pracovníkmi mestského úradu.

Po krátkej diskusii o problémoch malej rómskej komunity žijúcej na Kolonke sa delegácia so sprievodom presunula do tejto mestskej časti. Tu sa k nim pripojil aj ďalší poslanec mestského zastupiteľstva Cyril Crkoň, ktorý sa dlhodobo venuje problémom obyvateľov Kolonky. Splnomocnenec Ábel Ravasz spolu s primátorkou navštívili rodinu pána Baláža – hovorcu obyvateľov bytovky, ktorí majú okrem iného aj niekoľkoročný problém s dodávkou pitnej vody. Väčšinu bytov v bytovom dome vlastní nový súkromný majiteľ, ktorý by rád celú bytovku vysťahoval, aby budovu mohol dať zrekonštruovať. Keďže ide zväčša o nemajetných spoluobčanov, ktorí nemajú kde odísť bývať, požiadali mesto o pomoc. Mesto Púchov však nevlastní voľné nájomné byty. Podľa vyjadrenia primátorky K. Henekovej mesto je pripravené pomôcť obyvateľom so zabezpečením pitnej vody, ale problém s náhradným bývaním mesto zatiaľ nevie vyriešiť. Keďže mesto nie je vlastníkom problematických bytov, v tomto prípade ani nemá zákonnú povinnosť náhradné ubytovanie zabezpečovať.

Po stretnutí s Rómami na Kolonke sa vládny splnomocnenec Á. Ravasz vyjadril pre médiá: „Treba si uvedomiť, že obyvatelia, aj majiteľ, aj mesto Púchov, aj štát majú svoje práva, ale aj svoje povinnosti. Toto je potrebné si vyjasniť. Moja úloha je úloha mediátora. Ľudia sa boja – aj z jednej strany, aj z druhej strany. Moja prítomnosť má danú situáciu ukľudniť, uspokojiť ľudí, že nič razantné sa nebude diať. My sme poradný orgán, my môžeme len radiť. Mesto Púchov musí vytvoriť nielen pre Rómov, ale aj pre ostatných ľudí, kapacity na bývanie. Čo sa týka pitnej vody, je potrebná investícia – je tu možná aj štátna podpora, prípadne peniaze z eurofondov… Čo ma veľmi teší, že mesto si našlo svojho človeka v tejto komunite – pána Baláža staršieho, ktorý sa stará o to, aby sa miestni ľudia lepšie správali.“

Splnomocnenec Á. Ravasz prezradil, že koncom prvého polroka jeho úrad príde s projektom rómskych domovníkov. Púchovská komunita by tiež mohla mať takéhoto domovníka, ktorý sa postará o to, aby bytovka a jej okolie dobre vyzerali, aby neboli nedoplatky a aby sa nevytvárali čierne skládky odpadu. Vyjadril spokojnosť, že mesto je aktívne v tejto oblasti. Na Slovensku je veľa omnoho väčších rómskych komunít a v chudobnejších obciach, ako je Púchov. Najdôležitejšie podľa neho je, aby sa ľudia navzájom seba nebáli. Tak sa nedá žiť. „Počuli sme od susedov, že spolunažívanie tu nie je vždy ľahké… Ale nevidím nič neštandardné, to znamená, že riešenie tu nájdeme. Oveľa menšie dediny s oveľa väčšími rómskymi komunitami si vedeli poradiť. Toto Púchov musí zvládnuť a my budeme pritom pomáhať.“

Text a foto: Slavomír Flimmel