15 medailí z majstrovstiev Slovenska v plávaní

491

Letné majstrovstvá Slovenska v plávaní odštartovali 7. – 9. júna 2024 kategóriou seniori, juniori a OPEN v X- Bionic Sphere v Šamoríne na otvorenom 50 metrovom bazéne. Za účasti 444 pretekárov z 58 klubov si plavci nášho Plaveckého klubu Matador Púchov zaplávali niekoľko osobných rekordov a aj pekné konečné umiestnenia. Juniorka Natália Strašíková sa 4 krát postavila na štart finálových rozplavieb – 50m prsia, 100m prsia, 100m motýlik a v disciplíne 200m motýlik si vyplávala krásnu bronzovú medailu vo svojej kategórii. Lucia Jurgová obsadila 8.miesto na 50m voľný spôsob s osobákom 28,68 s. a dve deviate priečky na 200m voľný spôsob a 400m polohové preteky. Klára Labudíková sa so zlepšením času na 400m polohové preteky (5:42,27 s.) umiestnila na výbornom 7.mieste. Lukáš Vozár skončil na 200m motýlik deviaty a zároveň si zaplával 5 osobných rekordov. Jedinou zástupkyňou v kategórii seniorky za náš klub sa predstavila Adriana Cenigová s jedným finálovým štartom na 100m prsia.

O týždeň neskôr v dňoch 14. – 16. júna 2024 sa v konkurencii 248 plavcov z 53 klubov v kategórii mladší žiaci predstavili taktiež na 50 metrovom otvorenom bazéne v Štúrove štyria zástupcovia púchovského plávania pod vedením trénerky Dany Strelčíkovej: Tereza Labantová, Ivana Šmigurová, Simona Majorošová a Tymon Hanták. Pričom pre Simonku a Tymona to bola premiéra na Majstrovstvách SR. Štvorica našich plavcov si vyplávala až 20 osobných rekordov z celkových 24 štartov a fantastických 12 pódiových umiestnení. Terezka Labantová sa stala majsterkou Slovenska v disciplíne 800m voľný spôsob (11:13,28 s.), pričom si vylepšila svoj osobák o takmer 40 sekúnd. K tejto zlatej medaile pridala striebro z polovičnej trate a to 400vky voľný spôsob (5:19,01 s.) so zlepšením o 34 sekúnd a 100vky motýlik opäť s posunutím svojho času(1:20,09). Na bronzový stupienok sa postavila tiež dvakrát na 100m a 200m voľný spôsob opäť s výbornými osobákmi. Štvrtá skončila na 50m voľný spôsob a dve piate priečky obsadila na 200m motýlik a 400m polohové preteky. Celkovo 7 vynikajúcich osobných rekordov zaplával Tymon Hanták. Stal sa 5 násobným vícemajstrom Slovenska a teda striebro si odniesol z disciplín: 800m voľný spôsob (11:38,46 s.) so zlepšením o takmer 30 sekúnd, 200m znak (2:53,54 s.), 100m prsia (1:31,55 s.), 200m prsia (3:17,38 s.) a 100m motýlik so šesťsekundovým osobákom (1:21,46 s.). Bronz získal na 100m znak (1:22,95 s.) Štvrté miesto obsadil na 200vke voľný spôsob a siedme na 50m voľný spôsob. Ivanka Šmigurová pokračovala vo vynikajúcich výkonoch a 6 krát si vylepšila svoje maximum. V jednej z najťažších plaveckých disciplín 400m polohové preteky (6:16,26 s.) so zaplávaným osobným rekordom o 12 sekúnd získala bronzovú medailu. 200m prsia doplávala na 4.mieste, piata dohmatla na 200m motýlik, siedma na 100m prsia a deviata na 100m motýlik. Simonka Majorošová sa kvalifikovala na dve disciplíny 50m voľný spôsob a 100m prsia a priblížila sa k svojim najlepším doterajším výkonom.

Starší žiaci sa predstavili v 50metrovom bazéne Aquacity Poprad za účasti 257 pretekárov z 52 slovenských klubov. Zverenkyne trénera Petra Rumana: Lívia Adamičková si zaplávala pekných 5 osobných rekordov a 4 krát sa umiestnila v prvej dvadsiatke plavkýň. Tamara Rišková skončila na pätnástom mieste v osobnom rekorde na 100m znak a Lucia Šajdáková sa kvalifikovala na preteky v disciplíne 100m prsia. Zverenci trénerky Dany Strelčíkovej Marek Hanták a Matej Kucej si zaplávali vynikajúce osobné rekordy. Marek Hanták sa zlepšil až 5 krát zo šiestich svojich štartov, zároveň obsadil 7.miesto na 200m motýlik, 8.miesto a zlepšenie o takmer tri sekundy na 100vke motýlik a deviate miesto obsadil v konkurencii 50. plavcov na 50m voľný spôsob. Čerešničkou na torte boli dva majstrovské tituly Mateja Kuceja. Na 100m prsia si časom 1:11,51 s. vylepšil svoje maximum o viac ako sekundu a na 200m prsia (2:35,51 s.) prekonal svoj rekord o úžasných 7 sekúnd. Zároveň svojimi bodovými výsledkami si zaplával miestenku do slovenskej reprezentácie v kategórii starších žiakov!

15 medailí, zaplávaný limit do reprezentácie a množstvo osobných rekordov z M SR svedčí o tom, že púchovské plávanie s hrdosťou môžeme zaradiť medzi najlepšie kluby na Slovensku. Všetkým našim plavcom patrí veľká gratulácia! Ďakujem patrí aj vedeniu PK a Igorovi Bradáčovi, trénerom Petrovi Rumanovi a Karin Šmigurovej, rodičom a tiež mestu Púchov za podporu, bez ktorej by sme takéto úspechy nedosiahli.